Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probleme chiriasi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probleme chiriasi

Am inchiriat un ap unei firme ca locuinta de serviciu. In luna noiembrie am fost anuntat pe e-mail ca renunta la apartament incepand cu 1 decembrie. Insa nu mi-au predat cheile, nu mi-au mai raspuns la telefon, nici la e-mail-uri. In apartament nu mai locuieste nimeni. Ce pot face pentru a rezilia contractul, cum pot intra in apartament?
Ha ha ha

cu executorul judecatoresc, si va dura cateva luni bune...

Nu incerca sa spargi de capul tau usa, e la moda in Romania ca dupa aia sa te acuze de furt sau alte chestii ...
puteti sa detaliatii pasii, chiar nu exista alta posibilitate? multumesc
Daca nu dati de ei si aveti acel mai pe care eventual ati mai comunicat cu ei anterior, puteti intra.
Teoretic aveti nevoie de hotarare irevocabila, adica inainte sa ajungeti la un executor (care are un minim de cam 2000 de lei pentru evacuare) trebuie sa mergeti in instanta.
Acum, ce nu inteleg eu este: cum ati inchiriat unei firme ca locuinta de serviciu? Statea firma acolo sau un angajat al ei, ca nu-mi e clar...
Daca era o firma chiriasul, notificati-o prin executor si-i solicitati si chiria pe cat va mai permite contractul (depinde cand v-au notificat, ce termen pentru reziliere prevede contractul).
Le precizati ca-i invitati la negociere, ca in caz contrar mergeti in instanta unde-i va costa si avocat etc. si mai aratati ca renuntati la aceste pretentii in cazul in care va inmaneaza cheile si semnati rezilierea conractului.
Dupa aceasta notificare, trecerea termenului din notificare, verificati la administratie daca mai e cineva trecut acolo, ce restante sunt etc. si, poate, cu atentie, deschideti usa.
E un risc mai mare daca acolo sta o persoana fizica. Ar fi o tulburare de domiciliu... :(
Asa incat, mare atentie si grija!
Sincer, nu sunt avocat, si nu ma pricep ...

Ceea mai buna solutie ar fi pe cale ambiabila.
Daca nu raspund, incerca-ti sa-i sunati de pe alt numar...

Aveti un contract cu ei ?! .... ce scria in contract? El e obligat sa plateasca ratele in continuare chiar daca sta acolo sau nu , pe durata contractului....
Asta daca nu scria in contract ca poate renunta la contract, informandu-va cu 30 de zile inainte ?!

Inca ceva contractul e inregistrat la fisc? cat de vechi e ?

Puteti intra in apartament, insa atata vreme cat e valabil contractul deja acest lucru se numeste "violare" de domicilui...

Am o verisana, care a inchiriat ceva unor "oameni"...nu au platit aia nimic, au mai si plecat si cu bunurile ei din casa ei (telefonul si perdelele,etc). Vara mea a intrat in apartament, mai ales ca stia ca acolo nu mai sta nimeni, si aia au dat-o in judecata, cica le-a furat din lucruri .... au zis ca au avut 600 grame aur in casa ....

E-mailul nu prea are valoare juridica, si eu pot face o adresa gen inteligentul_srl@yahoo.com

Oricum ma gandesc ca daca e vorba de firma nu au rele intentii, desi era de bun gust sa va contacteze telefonic si sa stabileasca o intalnire, sa va uitati impreuna daca nu s-a stricat ceva,etc. + ei au facut acolo consum la apa, la energie electrica....etc...

Va zic doar ca daca nu aveti contractul inregistrat la fisc si ii dati in judecata vezi avea d-voastra probleme mai mari decat ei.

Atata vreme cat aveti un contract la fisc, si mai re-inchiriati imobilul la inca cineva = alte probleme posibile daca nu il anulati pe cel vechi :|

Nu vreau sa fiu paranoic, doar ca am o verisoara care are 3 apartamente si la toate 3 a avut probleme cu chiriashii :)))

badguygoodguy, utilizator
Domnule badguygoodguy, am apreciat raspunsul dv. si aveti dreptate in multe aspecte care sunt ignorate, de regula, de oameni.
Violare de domiciliu e numai daca avea destinatia de domiciliu acel imobil, eu nu stiu daca e firma sau nu...
Sigur ca e nevoie de inregistrarea la fisc, iar emailul depinde daca emana de la o firma cu sait etc.
Toate amanuntele acestea trebuie cantarite foarte bine.
Am intrat cu client in locatia inchiriata unei societati fara un executor, dupa ce am avut dovezi ale demersurilor de a vedea daca mai e cinvea/ceva acolo sau nu. Aveam insa o hotarare de evacuare. Care a costat mai putin decat un executor.

Intrarea se face cu atentie si mare bagare de seama, la fel se face si contractul. Depinde de multe amanunte, dar mi-a placut raspunsul dv. si era intemeiat in mare parte...