Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Marire rata in urma solicitarii suspendarii ratelor pe ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Marire rata in urma solicitarii suspendarii ratelor pe perioada starii de urgenta

Buna ziua!
Am facut solicitare bancii pt. suspendarea pe o perioda de 8 luni a ratelor la credit ipotecar, conform legislatiei starii de urgenta, deoarece ni s-a diminuat venitul si am primit graficul de rambursare si am constatat urmatoarele
-rata s-a marit pt 60 luni cu 27 euro/luna
-perioada finala s-a prelungit cu 8 luni
-in noiembrie cand urmeaza sa incepem achitarea ratelor, pe langa rata mai avem 200 euro-care nu stiu ce reprezinta.
Nu era corect sa achit dobanda pt cele 8 luni in decurs de 60 luni, fara sa se mareasca perioada creditului?
La banca nu ne pot furniza informatii, au zis sa sunam la call center-unde nu raspunde nimeni.
-Pot sa revin asupra cererii de suspendare a platii ratelor, sa achit cele 2 luni restante rata cu tot cu penalitati, fara alte efecte( fara raportare la biroul de credit)?
Ma puteti indruma,va rog, in acest sens?
Multumesc!

IanisCump, utilizator
Amanarea s-a facut in baza ordonantei banuiesc. Nu au de ce sa va puna 200 de euro in plus la finalul celor 8 luni. In mod normal se achita dobanda (impartita pe 60 de luni) si perioada se trece la perioada initiala. practic vi se da perioada inapoi cu cele 8 luni.