avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1197 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... turism in pandemia de covid 19
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

turism in pandemia de covid 19

cum se pot recupera banii dati pentru o excursie care nu a mai avut loc in 2020 si pentru care nu vreau sa primesc tichete valorice?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 23:26, 19 Mai 2020
Teoretic după ce discutati cu agenția,formulati o notificare,sesizati ANPC,va adresati ininstantei etc.Depinde de clauzele contractului,data la care era programată plecarea ,variantele propuse de agenție etc.
Buna ziua,

Notificati societatea prin avocat, in urma acestui demers exista posibilitatea concilierii partilor prinse intr-un conflict.

In caz contrar, sesizati instanta de judecata, cu o actiune in pretentii.

Paratul poate pierde litigiul dedus judecatii.
Ultima modificare: Luni, 18 Mai 2020
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca paratul.are avocat bun pierdeti procesul.
Avocatul.decide soarta procesului de.regula.

Inceecati sa discutati si sa rezolvati amiabil.
Nu va permiteti avocat mai bun decat agntia pentru ca avocatul lor ia mai multi bani decat va permiteti sa platiti dvs.

GIGI BECALI si-ar permite sa plateasca avocat innastfel.de cazuri dar dvs. nu cred ca va permiteti.

Nici el nu isi permite sa isi angajeze avocati in anumite cazuri si de aceea nu trebuie sa va simtiti discriminata.

Doar Dumnezeu poate controla tot.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum recuperez avansul dat pentru o excursie in italia? Elena Tescaru Elena Tescaru Impreuna cu fratele meu am dat avansul pentru o excursie in Italia, Roma si Florenta 8 zile. Agentia ne-a anuntat ca zborul spre Roma cu Blue air a fost anulat ... (vezi toată discuția)
Paralela 45 reclamatie ralucacernica ralucacernica Buna ziua, am un contract semnat cu paralela45 pentru un sejur in egipt care incepe pe 17mai 2020 pe care eu vreau sa il anulez, iar agentia imi spune ca am ... (vezi toată discuția)
Oug 50/2010 minadev minadev Am un credit in euro la BCR. Am fost la banca pt. OUG 50/2010 si mi s-a dat un document aditional in care se precizeaza ca valoarea comisionului de risc (in ... (vezi toată discuția)