Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Anexe bilant microentitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Anexe bilant microentitate

Ce anexe se ataseaza la bilantul 2019 pentru o microentitate?
Buna ziua,
La bilantul pe 2019 al unei microentitati se va atașa o arhivă zip care trebuie să conțină: Declarație - conform prevederilor art. 30 din Legea contabilității 82/1991, Raportul administratorului,
Procesul verbal pentru aprobarea raportului administratorului și propunerea de repartizare a rezultatului.
Microentitățile nu au obligația elaborării notelor explicative, însă Raportul administratorului, sau într-o anexă separată, trebuie să cuprinda informațiile cerute de pct. 468, lit. a, d si e si pct. 491 alin. 2, lit. c din OMFP 1802/2014.