avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1294 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sold casierie cu minus
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sold casierie cu minus

Buna ziua,

Soldul la casa este de SFD= -50000 lei, Cum as putea sa fac si fie pe plus?
Pot face 5311=461 cu suma de 50000 lei?...pt ca am SFD 461 60000 lei?
sau trebuie sa folosesc neaparat ct 4551?
Ultima modificare: Marți, 19 Mai 2020
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: sensitivec , utilizator 12:30, 22 Mai 2020
Neaparat ct 4551.
Ar trebui sa analizati situatia reala si sa inregistrati intocmai in contabilitate:
- daca s-a creditat societatea de catre asociati, ar trebui sa existe un contract pt imprumut si contati 5311 = 4551/analitice;
- daca s-a imprumutat societatea de catre alti creditori, de asemenea - contract pt imprumut si contati 5311 = 462/analitice
- daca s-au incasat debite/debitori, contati 5311 = 461/analitice

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aport capital social mikitud mikitud am o societate srl (cu doi asociati) soldul raportului de gestiune a scazut foarte mult cum pot creste soldul lui 371? prin aport la capitalul social si ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila retragere asociati mary_catalina mary_catalina Buna ziua, Va rog frumos sa ma ajutati. O micro infiintata in iulie 2014 cu 2 asociati, decide ca in luna oct sa renunte la actiuni, in Iocul celor 2 vor fi ... (vezi toată discuția)
Bilant lichidare ContSters285233 ContSters285233 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema. Anul trecut am deschis o societate (micro 3%), care nu a avut activitate pana acuma. Asociatul unic a ... (vezi toată discuția)