Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sold casierie cu minus
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sold casierie cu minus

Buna ziua,

Soldul la casa este de SFD= -50000 lei, Cum as putea sa fac si fie pe plus?
Pot face 5311=461 cu suma de 50000 lei?...pt ca am SFD 461 60000 lei?
sau trebuie sa folosesc neaparat ct 4551?
george-neagu, moderator
Neaparat ct 4551.
Ar trebui sa analizati situatia reala si sa inregistrati intocmai in contabilitate:
- daca s-a creditat societatea de catre asociati, ar trebui sa existe un contract pt imprumut si contati 5311 = 4551/analitice;
- daca s-a imprumutat societatea de catre alti creditori, de asemenea - contract pt imprumut si contati 5311 = 462/analitice
- daca s-au incasat debite/debitori, contati 5311 = 461/analitice