Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Inchidere SRL pe timp de stare de alerta
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Inchidere SRL pe timp de stare de alerta

Buna ziua,

Detin un SRL pt. care s-a depus primul dosar de inchidere inainte sa inceapa starea de urgenta, urmand ca pana pe 7 aprilie sa fie depus si al doilea.
Avand in vedere ca la sfarsitul lunii martie era deja starea de urgenta, avocatul m-a instiintat ca nu se mai poate face nimic si ca se amana.

Acum ca starea de urgenta a fost ridicata, am contactat din nou avocatul, la care am primit raspuns ca termenele de inchidere societati au fost suspendata pe durata starii de urgenta si ca dupa 15 iulie sa ne auzim la telefon.

Eu nu gasesc nimic legat de data de 15 iulie pe site-ul ONRC.
Tin sa precizez ca inainte sa depun primul dosar, am fost putin cam constrans de data expirarii sediului social sa mai extind cu 6 luni.
Acum am impresia ca sunt dus cu zaharelul ca sa fiu fortat sa prelungesc pt. inca 6 luni.

Exista aceasta regula cu inchiderea societatilor? Mi se pare absurda, avand in vedere ca sunt atatea societati in cazul de fata care au fost lovite de situatia coronavirus.

Multumesc!
Chiar nu stie nimeni raspunsul la intrebarea aceasta?
Din păcate, țin sa va informez că, pe întreaga perioada starii de urgenta, operațiunile privind Registrul Comerțului au fost funcționale, ce-i drept, doar online..
Nu cunosc vreo prevedere care sa impună cele menționate de dvs.

Aysun a scris:

Buna ziua,

Detin un SRL pt. care s-a depus primul dosar de inchidere inainte sa inceapa starea de urgenta, urmand ca pana pe 7 aprilie sa fie depus si al doilea.
Avand in vedere ca la sfarsitul lunii martie era deja starea de urgenta, avocatul m-a instiintat ca nu se mai poate face nimic si ca se amana.

Acum ca starea de urgenta a fost ridicata, am contactat din nou avocatul, la care am primit raspuns ca termenele de inchidere societati au fost suspendata pe durata starii de urgenta si ca dupa 15 iulie sa ne auzim la telefon.

Eu nu gasesc nimic legat de data de 15 iulie pe site-ul ONRC.
Tin sa precizez ca inainte sa depun primul dosar, am fost putin cam constrans de data expirarii sediului social sa mai extind cu 6 luni.
Acum am impresia ca sunt dus cu zaharelul ca sa fiu fortat sa prelungesc pt. inca 6 luni.

Exista aceasta regula cu inchiderea societatilor? Mi se pare absurda, avand in vedere ca sunt atatea societati in cazul de fata care au fost lovite de situatia coronavirus.

Multumesc!