Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA de platit in plus in vama
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA de platit in plus in vama

Buna ziua,
Am primit o Decizie de regularizare situație din vama in care s-au calculat taxe vamale și TVA de platit in plus față de ce s-a platit in momentul importurilor in anii 2016, 2017, 2018 și 2019. Acest TVA se mai poate deduce acum? Și se poate face nota contabila 4426= 5121? Taxele vamale se vor înregistra normal 371=446? Dobanzile și penalitățile de întârziere vor fi înregistrate ca și cheltuiala?
Puteti deduce acest TVA, tinand totusi cont de regimul deducerilor (CAPITOLUL X din Codul Fiscal, ma refer de exemplu daca folositi bunurile importate in operațiuni taxabile, etc):

Cod Fiscal:

Art. 299. - Condiții de exercitare a dreptului de deducere
(1) Pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei, persoana impozabilă trebuie să îndeplinească următoarele condiții:

c) pentru taxa achitată pentru importul de bunuri, altele decât cele prevăzute la lit. d), să dețină declarația vamală de import sau actul constatator emis de organele vamale, care să menționeze persoana impozabilă ca importator al bunurilor din punctul de vedere al taxei, precum și documente care să ateste plata taxei de către importator sau de către altă persoană în contul său. Importatorii care dețin o autorizație unică pentru proceduri vamale simplificate eliberată de alt stat membru sau care efectuează importuri de bunuri în România din punctul de vedere al TVA, pentru care nu au obligația de a depune declarații vamale de import, trebuie să dețină o declarație de import pentru TVA și accize;

Norme:
(11) În aplicarea prevederilor art. 299 alin. (1) lit. c) și d) din Codul fiscal, prin actul constatator emis de organele vamale se înțelege documentul pentru regularizarea situației, emis inclusiv ca urmare a unui control vamal.

Accesoriile se inreg. pe cheltuieli nedeductibile fiscal. Daca mai aveti bunurile pe stoc, atunci da, inreg 371 = 446.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Si in situatia in care bunurile nu mai sunt in stoc cum pot fi inregistrate taxele vamale?
pe 635