avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Intabulare casa ,fara autorizatie
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Intabulare casa ,fara autorizatie

Langa casa ,am construit a bucatarie cu etaj ,acum 1o ani, fara autorizatie.
Pot intabula aceasta cladire acum in urma modificarii Legii 50/91 , astfel ca sa putem plati corect impozitul
Cel mai recent răspuns: Codruta59 , utilizator 22:31, 7 Iunie 2020
Mergeti la primarie, procedura e ca si cum ati construi acum: urbanism, proiect etc. Daca nu respecta urbanismul, ma tem ca nu puteti intabula.


Codruta59 a scris:

Langa casa ,am construit a bucatarie cu etaj ,acum 1o ani, fara autorizatie.
Pot intabula aceasta cladire acum in urma modificarii Legii 50/91 , astfel ca sa putem plati corect impozitul

Musai luati legatura cu un topograf autorizat (care e si mester in meserie). Poate este posibil in baza unei expertize, dar asta v poate zice numai dupa ce vede actele.
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Construire balcon etaj lory_ lory_ Locuiesc la etajul III al unui bloc din Constanta, bloc ce are, din constructie, balcoane la sufragerie la etajele I-IV. Dupa 1995 aprox., proprietarul de la ... (vezi toată discuția)
Balcon ultimul etaj, baza legala pentru inchidere fara autorizatie doru_gabi doru_gabi Buna ziua! Locuiesc la ultimul etaj (9), detin apartamentul din 2010, am schimbat cornierul de pe balcon cu termopan in 2011 (fara autorizatie). In acest ... (vezi toată discuția)
Autorizatia de constructie alex voiculescu alex voiculescu buna ziua am si eu o problema.am construit o locuinta la un metru de limita de proprietate si cei de la primarie nu pot sau nu vor sa mi elibereze autorizatia ... (vezi toată discuția)