Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Depunere rectificativa la declaratia unica
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Depunere rectificativa la declaratia unica

Anul trecut in martie 2019 s-a infiintat un PFA. In data de 15 martie se depune declaratia unica privind impozitul pe venit estimat (2019) si se alege varianta impozitarii venitului pe baza de Norma de venit,.. Mentionez faptul ca, Codul CAEN (5911) nu se regaseste in categoria impozitarii cu norma de venit. Tot in declaratia unica se opteaza pentru contributia asigurarilor sociale si a contributiei de asigurari sociale de sanatate (estimate ptr 2019). Intrebarea mea este : Pot depune o declaratie rectificativa ? , acum ...pentru declaratia unica depusa in 2019 ,unde sa optez pentru impozitarea in Sistem real ? Sau faptul ca am ales sistemul de impozitare gresit ...se trece automat in sistem real? As dori sa renunt si la contributiile de asigurari sociale Veniturile pe 2019 sunt de aproxmativ 5500 lei , Va multumesc
george-neagu, moderator
Nu se trece automat. Depuneti rectificativa sa corectati. Daca nu va accepta programul, luati legatura cu cei de la finante la ghiseu si explicati ca sa va ajute.
multumesc