avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Depunere rectificativa la declaratia unica
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Depunere rectificativa la declaratia unica

Anul trecut in martie 2019 s-a infiintat un PFA. In data de 15 martie se depune declaratia unica privind impozitul pe venit estimat (2019) si se alege varianta impozitarii venitului pe baza de Norma de venit,.. Mentionez faptul ca, Codul CAEN (5911) nu se regaseste in categoria impozitarii cu norma de venit. Tot in declaratia unica se opteaza pentru contributia asigurarilor sociale si a contributiei de asigurari sociale de sanatate (estimate ptr 2019). Intrebarea mea este : Pot depune o declaratie rectificativa ? , acum ...pentru declaratia unica depusa in 2019 ,unde sa optez pentru impozitarea in Sistem real ? Sau faptul ca am ales sistemul de impozitare gresit ...se trece automat in sistem real? As dori sa renunt si la contributiile de asigurari sociale Veniturile pe 2019 sunt de aproxmativ 5500 lei , Va multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 20 Mai 2020
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: luminitza_toma , utilizator 13:25, 20 Mai 2020
Nu se trece automat. Depuneti rectificativa sa corectati. Daca nu va accepta programul, luati legatura cu cei de la finante la ghiseu si explicati ca sa va ajute.
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecere de la sistem real la norma de venit pfa 2019 Madalina0808 Madalina0808 Buna ziua, am un PFA infiintat inca din anul 2015, pe care insa nu am avut activitate pana in anul 2019. Am depus pana acum toate declaratiile pe 0, iar in ... (vezi toată discuția)
Declaratie unica rectificativa gina.lucia gina.lucia Va rog..putin ajutor... Am avut anul trecut in declaratia unica Cap1- venituri realizate in sistem real 2017 si Cap2- venituri estimate in sistem real 2018 + ... (vezi toată discuția)
Pfa 2019 impozit si taxe cristi_gdc cristi_gdc Buna ziua. Pentru un PFA deschis in 2019, sistem real, plata impozitului pe venit si a contributiilor sociale se va face pana la data de 25 aprilie pentru ... (vezi toată discuția)