avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... indice corecţie 2020
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

indice corecţie 2020

Am ieşit la pensie anticipată parţial cu 2 luni şi 13 zile înainte, respectiv de la 1. nov. 2019. Am încasat pensia parţială, diminuată corespunzător, până acum mai 2020. Pe 7 mai 2020 mi-a venit decizia de pensionare definitivă, pt. limita de vârstă, începând cu 13 ian. 2020. Indice corecţie 1,2. Se mai poate face ceva ? Vă mulţumesc!
Cel mai recent răspuns: mig21 , utilizator 15:16, 20 Mai 2020
Nu se mai poate face nimic.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vă mulţumesc pt. răspuns. Asta se poate întâmpla când nu te informezi. Eu unul, habar nu aveam despre indicele de corecţie. Aşa îmi trebuie, deşi am pierdut peste 500 lei la pensie! "Ignoranţa este mama tuturor nelegiuirilor".

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Soția mea s-a pensionat anticipat in 1016 . a avut o diminuare ... Parepa Parepa Soția mea s-a pensionat anticipat in 1016 . A avut o diminuare consistenta a pensiei . Indicele de corecție la calculul pensiei a fost 1.09. In martie 2020 a ... (vezi toată discuția)
Indice de corectie peflori peflori decizie de pensie anticipata partiala emisa in iulie 2019, calculata cu indice de corectie 1,2, nepusa in plata, este modificata in decizie de pensie la ... (vezi toată discuția)
Majorare pensii mzakarias mzakarias Daca imi depun dosarul de pensionare dupa 1 ian 2020, mai beneficiez de majorarea pensiei din sept 2020 ?. Sau pt a beneficia de majorare trebuie sa-mi depun ... (vezi toată discuția)