Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Soția mea s-a pensionat anticipat in 1016 . A avut o ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Soția mea s-a pensionat anticipat in 1016 . A avut o diminuare ...

Soția mea s-a pensionat anticipat in 1016 . A avut o diminuare consistenta a pensiei . Indicele de corecție la calculul pensiei a fost 1.09. In martie 2020 a ieșit la limita de vârstă după 37 de ani și 4 luni cu o pensie 1303 lei. Întrebare: nu trebuia să se recalculeze pensie cu indicele de corecție de la data ieșirii la pensie la limita de vârstă adică 1,41.

Nu.
Legea spune ca se aplica o singura data.
La data primei deschideri de drepturi.
Și dacă ar fi întrerupt pensionarea anticipată și ar fi muncit câteva luni apoi ar fi ieșit la limita de varsta in 2020 indicele de corecție ar fi cel din 2020 sau indicele de la pensionarea anticipată. Oricum mulțumesc de raspuns
De la pensia anticipata partiala.
Doar daca ati fi anulat decizia. in termenul prevazut de lege.