avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Soția mea s-a pensionat anticipat in 1016 . A avut o ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Soția mea s-a pensionat anticipat in 1016 . A avut o diminuare ...

Soția mea s-a pensionat anticipat in 1016 . A avut o diminuare consistenta a pensiei . Indicele de corecție la calculul pensiei a fost 1.09. In martie 2020 a ieșit la limita de vârstă după 37 de ani și 4 luni cu o pensie 1303 lei. Întrebare: nu trebuia să se recalculeze pensie cu indicele de corecție de la data ieșirii la pensie la limita de vârstă adică 1,41.

Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:48, 10 Decembrie 2021
Nu.
Legea spune ca se aplica o singura data.
La data primei deschideri de drepturi.
Și dacă ar fi întrerupt pensionarea anticipată și ar fi muncit câteva luni apoi ar fi ieșit la limita de varsta in 2020 indicele de corecție ar fi cel din 2020 sau indicele de la pensionarea anticipată. Oricum mulțumesc de raspuns
De la pensia anticipata partiala.
Doar daca ati fi anulat decizia. in termenul prevazut de lege.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara.am iesit la pensie la limita de virsta, primind decizia ... JEAN55 JEAN55 Buna seara.Am iesit la pensie la limita de virsta, primind decizia pe data de 28.05.2020. Am inteles ca indicele de corectie in 2020 este de 1,41 iar mie mi ... (vezi toată discuția)
La implinirea varstei de 65 de ani, ar trebui sa trec de la pensia ... OctavianDinu OctavianDinu La implinirea varstei de 65 de ani, ar trebui sa trec de la pensia anticipata partiala, la pensie la limita de varsta. Am la dosar si actele pentru studii si ... (vezi toată discuția)
Modificare indice corectie Dragut Baluta Dragut Baluta Buna ziua. Ma numesc Dragut Baluta. Nascuta 09.06.1957 M-am pensionat anticipat 01.07.2016. Decizia 309990 din 01.07.2016. Indicele de corectie aplicat la acea ... (vezi toată discuția)