avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 653 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inregistrari audio
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inregistrari audio

Buna seara ,
Pot fi luate ca probe intr-un proces care urmeaza a fi deschis ( mai exact urmeaza plangere impotriva rezolutiei primului procuror ) inregistrari audio din care reies clar "presiuni'' facute de un sef ierarhic ?
Este cea mai clara dovada ca asupra persoanei au fost facute "presiuni'' si intr-o alta intalnire unde a fost obligata sa-si scrie demisia din functie .
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters47264 , utilizator 03:22, 18 Decembrie 2009
Subiectul abordat de catre dvs a mai fost discutat.Inregistrarile facute fara autorizarea procurorului nu sunt probe concludente in instanta. Legea prevede exact procedura efectuarii de inregistrari video sau audio.B-)
Dar intr-un proces civil pot fi luate ca probe ?
Pentru ca inregistrarile despre care vobiti sa poata fi considerate probatorii in instanta,chiar intr-un proces civil,un laborator specializat,trebuie sa concluzioneze asupra veridicitatii acestora din punct de vedere tehnic,in cazul in care instanta admite acest probatoriu.
In cadrul unui proces penal ma raliez celor aratate de dl.Grigore Mihai.
impact a scris:

Buna seara ,
Pot fi luate ca probe intr-un proces care urmeaza a fi deschis ( mai exact urmeaza plangere impotriva rezolutiei primului procuror ) inregistrari audio din care reies clar "presiuni'' facute de un sef ierarhic ?
Este cea mai clara dovada ca asupra persoanei au fost facute "presiuni'' si intr-o alta intalnire unde a fost obligata sa-si scrie demisia din functie .
Multumesc.



In procesul cu plangere impotriva rezolutiei instanta se pronunta pe ceea ce exista la dosarul cauzei cu care a fost sesizata.Deci, sunt irelevante.
Instanta trebuie sa se raporteze la dosarul sau.

Inregistrarea daca a fost facuta in mod ilegal nu poate constitui mijloc de proba in procesul penal.Aceeasi este situatia si in cadrul procesului civil unde mai exista si probleme procedurale cu privire la acest mijloc de proba nereglemantat in mod expres de lege.
Insa doctrina considera ca acestea sunt mijloace de proba.
Instantele se feresc sa uzeze de aceste mijloace de proba in hotararile ce le pronunta.

avocat Claudiu Lascoschi
In cazul meu aceste inregistrari pot dovedi tratamentul si comportamentul sefului ierarhic . Aceasta masura am luat-o pentru toate intalnirile avute ulterior intalnirii in care am fost obligata sa-mi scriu demisia din functie .

Multumesc pentru raspunsurile dvs dar la noi in Romania orice lucru este posibil si unui simplu salariat ii e foarte greu sa demonstreze abuzul sefilor ierarhici .

Alte discuții în legătură

Nup-ul lasa urme? RazvanI RazvanI In urma cu circa 13 ani am fost implicat intr-un accident de circulatie care s-a soldat cu o victima. Dosarul a fost solutionat cu NUP de catre procuratura. ... (vezi toată discuția)
Recuperare bani cheltuiti alexandresu alexandresu buna ziua.in urma unui procves penal,am fost gasit nevinovat de infractiunea de loviri si alte violente.problema e ca am cheltuit in doi ani de zile,multi ... (vezi toată discuția)
Plangere impotriva rezolutiei - petent, cale de urmat lonley-wolf lonley-wolf Am primit o rezolutie de NUP iar in comunicare mi se spune ca daca sunt nemultumit de solutie pot formula plangere impotriva acesteia conform art. 278 alin 3 ... (vezi toată discuția)