Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Incendiu Cauzat de casa parasita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Incendiu Cauzat de casa parasita

Bună seara. Săptămâna trecută mi au ars magazia, masina si o parte din acoperișul casei în urma unui incendiu. Incendiul a pornit de la un coteț vecin, din curtea unei case nelocuite, al cărei proprietar s a mutat și a lăsat casa în paragina, astfel încât vegetația s a dezvoltat și a împânzit întreaga curte.
Pompierii au confirmat locul unde a pornit incendiul și au propus ca sursa a focului efectul termic al unui ciob/sticla. Așadar, un anume fragment de sticla a încălzit vegetația din jur astfel încât aceasta a luat foc, focul s.a extins la magazia mea, ducând la un adevărat dezastru. Nu am asigurare pe magazie, nici Casco pe masina, deci nu pot recupera despăgubiri, în ciuda faptului ca nu am nicio vina sau contribuție la pornirea incendiului. Exista vreo cale legala prin care sa ii pot cere despăgubiri vecinului pentru faptul ca a lasat vegetația sa se dezvolte în curtea sa, neglijenta sa ducând astfel la incendiul prezentat?? Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.
Buna ziua,
Se poate face ceea ce doriti dvs. prin instanta, dar discutati cu un avocat.
Legat de sanse... eu cred ca sunt destul de mari, mai ales ca procesul verbal intocmit de pompieri va ajuta.
Daca va decideti sa deschideti actiune in instanta puteti cere instantei sa aprobe efectuarea unei expertize tehnice judiciare in specializarea psi.
Proprietarul din acte are obligatia intretinerii proprietatii sale.
Îmi puteți spune va rog cam care sunt șansele sa am câștig în instanta?

POPA GHEORGHE a scris:

Daca va decideti sa deschideti actiune in instanta puteti cere instantei sa aprobe efectuarea unei expertize tehnice judiciare in specializarea psi.
Proprietarul din acte are obligatia intretinerii proprietatii sale.

Nu am de unde sa stiu ce va hotari o instanta de judecata, in functie de documentele existente la dosarul cauzei.