Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Intelesul corect al expresiei "1/6 din veniturile nete ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Intelesul corect al expresiei "1/6 din veniturile nete şi permanente cu caracter de continuitate"

Buna ziua,

Care este intelesul corect al expresiei ,,1/6 din veniturile nete şi permanente cu caracter de continuitate'' pentru pensia de intretinere a minorului?

Se iau in considerare si veniturile ocazionale, cum sunt unele bonusuri, unele dividende, castiguri din tranzactionare la bursa, anumite castiguri la pariuri sportive sau se ia in considerare doar venitul din salariu conform contractulu de munca, doar acesta avand caracter permanent si continuu?

Multumesc!
AdrianSA, utilizator
Bună ziua,

În practica s-a decis ca se iau în considerare inclusiv sporurile, prime de performanta, primele de fidelitate, neraportandu-se doar la salariul din CIM.
Chiar in articolul 529 Cod Civil, se precizează ca e vorba de venitul lunar net al celui obligat, nefiind specificat expres și limitativ doar venitul salarial lunar net.
De exemplu, dacă primiți lunar o suma de bani cu titlu de chirie, consider ca și aceasta reprezinta o sursa de venit și, prin urmare, se ia în calcul la calcularea pensiei de intretinere.
Totuși, în ceea ce privește câștigurile la pariurile sportive și tranzacționarea la bursa, din punctul meu de vedere aceste sume de bani nu au caracter de continuitate și de permanenta, fiind, mai degrabă, niște venituri ocazionale.
AdrianSA a scris:

Buna ziua,

Care este intelesul corect al expresiei ,,1/6 din veniturile nete şi permanente cu caracter de continuitate'' pentru pensia de intretinere a minorului?

Se iau in considerare si veniturile ocazionale, cum sunt unele bonusuri, unele dividende, castiguri din tranzactionare la bursa, anumite castiguri la pariuri sportive sau se ia in considerare doar venitul din salariu conform contractulu de munca, doar acesta avand caracter permanent si continuu?

Multumesc!

Buna ziua,

Ma repet: "veniturile nete şi permanente cu caracter de continuitate"; cum am mentionat plecam de la ipoteza ca venitrule din sporuri, bonusuri nu sunt acordate lunar, doar ocazional, la final de proiect, ori de Paste sau Craciun.

Va prezint ca si jurisprudenta:

"Prin sentinţa civilă apelata, instanţa a stabilit să fie obligat apelantul-pârât la plata unei pensii de întreţinere în cuantum de 800 lei lunar, raportându-se la venitul menţionat in adeverinţa … din care rezulta un venit mediu net cu premii in cuantum de 3328 lei.

Observând menţiunile respectivei adrese, se constata ca la venitul net lunar s-au adăugat diverse sume de bani care reprezintă prime de vacanta, respectiv prima de performanta semestriala in cuantum de 490 lei, prima instanţă apreciind ca si acestea sunt venituri cu caracter de continuitate si deci se au in vedere la calculul pensiei de intretinere.

In mod greşit s-a retinut astfel, intrucat pentru ca un venit sa aibă caracter permanent, chiar cu titlu de spor sau prima, trebuie sa fie acordat salariatului lunar, regăsindu-se pe statul de salariu, nicidecum ocazional, aspect ce reiese in mod evident din înscrisurile anexate apelului. Astfel, din statele de salariu pentru lunile mai-iunie 2015 reiese ca veniturile sale nete nu au mai cuprins primele regăsite in salariul pe lunile decembrie 2014-martie 2015, ceea ce determina concluzia reţinerii greşite de către prima instanţa a unui cuantum de 3328 lei. De altfel, in considerente, prima instanţă mentionează ca este vorba de venituri cu caracter de periodicitate, insă cu toate acestea le include in veniturile raportat la care calculeaza pensia de intretinere.

Astfel, pentru calculul contribuţiei lunare se va avea in vedere un venit net lunar in cuantum de 2527 ei, conform adeverinţei .., astfel ca suma lunara ce se va plăti cu titlu de pensie de întreţinere va fi in cuantum de 636 lei lunar.” (Tribunalul Gorj, Decizia civilă nr. 54/2016, portal.just.ro)"

In plus, de ce s-ar mai obosi judecatorul sa precizeze: "...din veniturile nete şi permanente cu caracter de continuitate..." si nu ar preciza scurt: "... din venitul net lunar..." ?!

Avocat Trifan Bianca Elena a scris:

Bună ziua,

În practica s-a decis ca se iau în considerare inclusiv sporurile, prime de performanta, primele de fidelitate, neraportandu-se doar la salariul din CIM.
Chiar in articolul 529 Cod Civil, se precizează ca e vorba de venitul lunar net al celui obligat, nefiind specificat expres și limitativ doar venitul salarial lunar net.
De exemplu, dacă primiți lunar o suma de bani cu titlu de chirie, consider ca și aceasta reprezinta o sursa de venit și, prin urmare, se ia în calcul la calcularea pensiei de intretinere.
Totuși, în ceea ce privește câștigurile la pariurile sportive și tranzacționarea la bursa, din punctul meu de vedere aceste sume de bani nu au caracter de continuitate și de permanenta, fiind, mai degrabă, niște venituri ocazionale.
AdrianSA a scris:

Buna ziua,

Care este intelesul corect al expresiei ,,1/6 din veniturile nete şi permanente cu caracter de continuitate'' pentru pensia de intretinere a minorului?

Se iau in considerare si veniturile ocazionale, cum sunt unele bonusuri, unele dividende, castiguri din tranzactionare la bursa, anumite castiguri la pariuri sportive sau se ia in considerare doar venitul din salariu conform contractulu de munca, doar acesta avand caracter permanent si continuu?

Multumesc!

AdrianSA, utilizator
Sa luam ipoteza în care, aveti un salariul net fix și lunar, în funcție de îndeplinirea anumitor task-uri, primiți un spor, în cuantum diferit, de la luna la luna, în funcție de implicarea dvs. Aici, din punctul meu de vedere, acest spor se ia în calcul în calcularea cuantumului pensiei.
Este la fel ca în exemplul de mai jos, cu chiria.
Dacă va referiți strict la acele prime care acorda de Paște, Crăciun, zi de naștere, angajatul lunii sau altele, din punctul meu de vedere, nu se iau în calcul la calcularea pensiei.

AdrianSA a scris:

Buna ziua,

Ma repet: "veniturile nete şi permanente cu caracter de continuitate"; cum am mentionat plecam de la ipoteza ca venitrule din sporuri, bonusuri nu sunt acordate lunar, doar ocazional, la final de proiect, ori de Paste sau Craciun.

Va prezint ca si jurisprudenta:

"Prin sentinţa civilă apelata, instanţa a stabilit să fie obligat apelantul-pârât la plata unei pensii de întreţinere în cuantum de 800 lei lunar, raportându-se la venitul menţionat in adeverinţa … din care rezulta un venit mediu net cu premii in cuantum de 3328 lei.

Observând menţiunile respectivei adrese, se constata ca la venitul net lunar s-au adăugat diverse sume de bani care reprezintă prime de vacanta, respectiv prima de performanta semestriala in cuantum de 490 lei, prima instanţă apreciind ca si acestea sunt venituri cu caracter de continuitate si deci se au in vedere la calculul pensiei de intretinere.

In mod greşit s-a retinut astfel, intrucat pentru ca un venit sa aibă caracter permanent, chiar cu titlu de spor sau prima, trebuie sa fie acordat salariatului lunar, regăsindu-se pe statul de salariu, nicidecum ocazional, aspect ce reiese in mod evident din înscrisurile anexate apelului. Astfel, din statele de salariu pentru lunile mai-iunie 2015 reiese ca veniturile sale nete nu au mai cuprins primele regăsite in salariul pe lunile decembrie 2014-martie 2015, ceea ce determina concluzia reţinerii greşite de către prima instanţa a unui cuantum de 3328 lei. De altfel, in considerente, prima instanţă mentionează ca este vorba de venituri cu caracter de periodicitate, insă cu toate acestea le include in veniturile raportat la care calculeaza pensia de intretinere.

Astfel, pentru calculul contribuţiei lunare se va avea in vedere un venit net lunar in cuantum de 2527 ei, conform adeverinţei .., astfel ca suma lunara ce se va plăti cu titlu de pensie de întreţinere va fi in cuantum de 636 lei lunar.” (Tribunalul Gorj, Decizia civilă nr. 54/2016, portal.just.ro)"

In plus, de ce s-ar mai obosi judecatorul sa precizeze: "...din veniturile nete şi permanente cu caracter de continuitate..." si nu ar preciza scurt: "... din venitul net lunar..." ?!

Avocat Trifan Bianca Elena a scris:

Bună ziua,

În practica s-a decis ca se iau în considerare inclusiv sporurile, prime de performanta, primele de fidelitate, neraportandu-se doar la salariul din CIM.
Chiar in articolul 529 Cod Civil, se precizează ca e vorba de venitul lunar net al celui obligat, nefiind specificat expres și limitativ doar venitul salarial lunar net.
De exemplu, dacă primiți lunar o suma de bani cu titlu de chirie, consider ca și aceasta reprezinta o sursa de venit și, prin urmare, se ia în calcul la calcularea pensiei de intretinere.
Totuși, în ceea ce privește câștigurile la pariurile sportive și tranzacționarearea la bursa, din punctul meu de vedere aceste sume de bani nu au caracter de continuitate și de permanenta, fiind, mai degrabă, niște venituri ocazionale.
AdrianSA a scris:

Buna ziua,

Care este intelesul corect al expresiei ,,1/6 din veniturile nete şi permanente cu caracter de continuitate'' pentru pensia de intretinere a minorului?

Se iau in considerare si veniturile ocazionale, cum sunt unele bonusuri, unele dividende, castiguri din tranzactionare la bursa, anumite castiguri la pariuri sportive sau se ia in considerare doar venitul din salariu conform contractulu de munca, doar acesta avand caracter permanent si continuu?

Multumesc!

Inteleg ce spuneti dumneavoastra. Nu este cazul meu, cum am zis, doar o data la cateva luni, ori dupa finalizarea unui proiect; ori intr-o luna ceva ore lucrate suplimentar in weekend; deci nu lunar ceva in plus pe langa salariu.

Sa zicem ca s-ar acorda o prima o data la 3 luni, aceasta ar fi venit supus pensiei de intretinere tinand cont de sintagma "veniturile nete şi permanente cu caracter de continuitate"?

Multumesc!

Avocat Trifan Bianca Elena a scris:

Sa luam ipoteza în care, aveti un salariul net fix și lunar, în funcție de îndeplinirea anumitor task-uri, primiți un spor, în cuantum diferit, de la luna la luna, în funcție de implicarea dvs. Aici, din punctul meu de vedere, acest spor se ia în calcul în calcularea cuantumului pensiei.
Este la fel ca în exemplul de mai jos, cu chiria.
Dacă va referiți strict la acele prime care acorda de Paște, Crăciun, zi de naștere, angajatul lunii sau altele, din punctul meu de vedere, nu se iau în calcul la calcularea pensiei.

AdrianSA a scris:

Buna ziua,

Ma repet: "veniturile nete şi permanente cu caracter de continuitate"; cum am mentionat plecam de la ipoteza ca venitrule din sporuri, bonusuri nu sunt acordate lunar, doar ocazional, la final de proiect, ori de Paste sau Craciun.

Va prezint ca si jurisprudenta:

"Prin sentinţa civilă apelata, instanţa a stabilit să fie obligat apelantul-pârât la plata unei pensii de întreţinere în cuantum de 800 lei lunar, raportându-se la venitul menţionat in adeverinţa … din care rezulta un venit mediu net cu premii in cuantum de 3328 lei.

Observând menţiunile respectivei adrese, se constata ca la venitul net lunar s-au adăugat diverse sume de bani care reprezintă prime de vacanta, respectiv prima de performanta semestriala in cuantum de 490 lei, prima instanţă apreciind ca si acestea sunt venituri cu caracter de continuitate si deci se au in vedere la calculul pensiei de intretinere.

In mod greşit s-a retinut astfel, intrucat pentru ca un venit sa aibă caracter permanent, chiar cu titlu de spor sau prima, trebuie sa fie acordat salariatului lunar, regăsindu-se pe statul de salariu, nicidecum ocazional, aspect ce reiese in mod evident din înscrisurile anexate apelului. Astfel, din statele de salariu pentru lunile mai-iunie 2015 reiese ca veniturile sale nete nu au mai cuprins primele regăsite in salariul pe lunile decembrie 2014-martie 2015, ceea ce determina concluzia reţinerii greşite de către prima instanţa a unui cuantum de 3328 lei. De altfel, in considerente, prima instanţă mentionează ca este vorba de venituri cu caracter de periodicitate, insă cu toate acestea le include in veniturile raportat la care calculeaza pensia de intretinere.

Astfel, pentru calculul contribuţiei lunare se va avea in vedere un venit net lunar in cuantum de 2527 ei, conform adeverinţei .., astfel ca suma lunara ce se va plăti cu titlu de pensie de întreţinere va fi in cuantum de 636 lei lunar.” (Tribunalul Gorj, Decizia civilă nr. 54/2016, portal.just.ro)"

In plus, de ce s-ar mai obosi judecatorul sa precizeze: "...din veniturile nete şi permanente cu caracter de continuitate..." si nu ar preciza scurt: "... din venitul net lunar..." ?!

Avocat Trifan Bianca Elena a scris:

Bună ziua,

În practica s-a decis ca se iau în considerare inclusiv sporurile, prime de performanta, primele de fidelitate, neraportandu-se doar la salariul din CIM.
Chiar in articolul 529 Cod Civil, se precizează ca e vorba de venitul lunar net al celui obligat, nefiind specificat expres și limitativ doar venitul salarial lunar net.
De exemplu, dacă primiți lunar o suma de bani cu titlu de chirie, consider ca și aceasta reprezinta o sursa de venit și, prin urmare, se ia în calcul la calcularea pensiei de intretinere.
Totuși, în ceea ce privește câștigurile la pariurile sportive și tranzacționarearea la bursa, din punctul meu de vedere aceste sume de bani nu au caracter de continuitate și de permanenta, fiind, mai degrabă, niște venituri ocazionale.
AdrianSA a scris:

Buna ziua,

Care este intelesul corect al expresiei ,,1/6 din veniturile nete şi permanente cu caracter de continuitate'' pentru pensia de intretinere a minorului?

Se iau in considerare si veniturile ocazionale, cum sunt unele bonusuri, unele dividende, castiguri din tranzactionare la bursa, anumite castiguri la pariuri sportive sau se ia in considerare doar venitul din salariu conform contractulu de munca, doar acesta avand caracter permanent si continuu?

Multumesc!

Din punctul meu de vedere se iau în calcul doar veniturile care au caracter permanent. Faptul ca primiți un bonus la terminarea unui proiect (acest lucru putând înseamnă că un proiect se termina în 3 luni, altul în 6 luni, altul într-un an și tot asa) nu înseamnă că venitul respectiv este permanent. Ba mai mult, presupun ca ar putea exista și situația ca, după finalizarea unui proiect, sa nu primiți un astfel de beneficiu.

AdrianSA a scris:

Inteleg ce spuneti dumneavoastra. Nu este cazul meu, cum am zis, doar o data la cateva luni, ori dupa finalizarea unui proiect; ori intr-o luna ceva ore lucrate suplimentar in weekend; deci nu lunar ceva in plus pe langa salariu.

Sa zicem ca s-ar acorda o prima o data la 3 luni, aceasta ar fi venit supus pensiei de intretinere tinand cont de sintagma "veniturile nete şi permanente cu caracter de continuitate"?

Multumesc!

Avocat Trifan Bianca Elena a scris:

Sa luam ipoteza în care, aveti un salariul net fix și lunar, în funcție de îndeplinirea anumitor task-uri, primiți un spor, în cuantum diferit, de la luna la luna, în funcție de implicarea dvs. Aici, din punctul meu de vedere, acest spor se ia în calcul în calcularea cuantumului pensiei.
Este la fel ca în exemplul de mai jos, cu chiria.
Dacă va referiți strict la acele prime care acorda de Paște, Crăciun, zi de naștere, angajatul lunii sau altele, din punctul meu de vedere, nu se iau în calcul la calcularea pensiei.

AdrianSA a scris:

Buna ziua,

Ma repet: "veniturile nete şi permanente cu caracter de continuitate"; cum am mentionat plecam de la ipoteza ca venitrule din sporuri, bonusuri nu sunt acordate lunar, doar ocazional, la final de proiect, ori de Paste sau Craciun.

Va prezint ca si jurisprudenta:

"Prin sentinţa civilă apelata, instanţa a stabilit să fie obligat apelantul-pârât la plata unei pensii de întreţinere în cuantum de 800 lei lunar, raportându-se la venitul menţionat in adeverinţa … din care rezulta un venit mediu net cu premii in cuantum de 3328 lei.

Observând menţiunile respectivei adrese, se constata ca la venitul net lunar s-au adăugat diverse sume de bani care reprezintă prime de vacanta, respectiv prima de performanta semestriala in cuantum de 490 lei, prima instanţă apreciind ca si acestea sunt venituri cu caracter de continuitate si deci se au in vedere la calculul pensiei de intretinere.

In mod greşit s-a retinut astfel, intrucat pentru ca un venit sa aibă caracter permanent, chiar cu titlu de spor sau prima, trebuie sa fie acordat salariatului lunar, regăsindu-se pe statul de salariu, nicidecum ocazional, aspect ce reiese in mod evident din înscrisurile anexate apelului. Astfel, din statele de salariu pentru lunile mai-iunie 2015 reiese ca veniturile sale nete nu au mai cuprins primele regăsite in salariul pe lunile decembrie 2014-martie 2015, ceea ce determina concluzia reţinerii greşite de către prima instanţa a unui cuantum de 3328 lei. De altfel, in considerente, prima instanţă mentionează ca este vorba de venituri cu caracter de periodicitate, insă cu toate acestea le include in veniturile raportat la care calculeaza pensia de intretinere.

Astfel, pentru calculul contribuţiei lunare se va avea in vedere un venit net lunar in cuantum de 2527 ei, conform adeverinţei .., astfel ca suma lunara ce se va plăti cu titlu de pensie de întreţinere va fi in cuantum de 636 lei lunar.” (Tribunalul Gorj, Decizia civilă nr. 54/2016, portal.just.ro)"

In plus, de ce s-ar mai obosi judecatorul sa precizeze: "...din veniturile nete şi permanente cu caracter de continuitate..." si nu ar preciza scurt: "... din venitul net lunar..." ?!

Avocat Trifan Bianca Elena a scris:

Bună ziua,

În practica s-a decis ca se iau în considerare inclusiv sporurile, prime de performanta, primele de fidelitate, neraportandu-se doar la salariul din CIM.
Chiar in articolul 529 Cod Civil, se precizează ca e vorba de venitul lunar net al celui obligat, nefiind specificat expres și limitativ doar venitul salarial lunar net.
De exemplu, dacă primiți lunar o suma de bani cu titlu de chirie, consider ca și aceasta reprezinta o sursa de venit și, prin urmare, se ia în calcul la calcularea pensiei de intretinere.
Totuși, în ceea ce privește câștigurile la pariurile sportive și tranzacționarearea la bursa, din punctul meu de vedere aceste sume de bani nu au caracter de continuitate și de permanenta, fiind, mai degrabă, niște venituri ocazionale.
AdrianSA a scris:

Buna ziua,

Care este intelesul corect al expresiei ,,1/6 din veniturile nete şi permanente cu caracter de continuitate'' pentru pensia de intretinere a minorului?

Se iau in considerare si veniturile ocazionale, cum sunt unele bonusuri, unele dividende, castiguri din tranzactionare la bursa, anumite castiguri la pariuri sportive sau se ia in considerare doar venitul din salariu conform contractulu de munca, doar acesta avand caracter permanent si continuu?

Multumesc!