avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce acte imi trebuie sa iau copilul in germania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce acte imi trebuie sa iau copilul in germania

eu lucrez in germania si as vrea sa imi iau familia in germania si am o fetita de 1an si 7 luni ce acte imi trebuie ca sa pot sa o iau in germania
Cel mai recent răspuns: MIHAI GRIGORE , Avocat 00:30, 15 Decembrie 2009
Trebuie sa ii faceti pasaport.
Daca sunteti casatorit cu mama minorei si plecati impreuna va trebuie doar pasaportul si actele dvs. ( eventual si certificatul de nastere al minorei, daca numele de familie difera).
Daca plecati fara sotie aveti nevoie de o declaratie la notar prin care isi da acceptul sa luati fetita.
Daca sunteti divortat si aveti custodia minorei prin hotarare judecatoreasca, trebuie sa aveti hotararea in original.
Daca sunteti divortat si nu aveti custodia va trebuie declaratia notariala de mai sus.
daca sunteti casatorit "cu acte in regula" ar fi bine sa aveti certificatul de nastere al copilului, certificatul de casatorie si acordul scris al sotiei.
Ultima modificare: Marți, 15 Decembrie 2009
Eu.Ro.Lex & Av. Martin Vasile Emil , Avocat
adutescu a scris:

Trebuie sa ii faceti pasaport.
Daca sunteti casatorit cu mama minorei si plecati impreuna va trebuie doar pasaportul si actele dvs. ( eventual si certificatul de nastere al minorei, daca numele de familie difera).
Daca plecati fara sotie aveti nevoie de o declaratie la notar prin care isi da acceptul sa luati fetita.
Daca sunteti divortat si aveti custodia minorei prin hotarare judecatoreasca, trebuie sa aveti hotararea in original.
Daca sunteti divortat si nu aveti custodia va trebuie declaratia notariala de mai sus.

=D> 100% de acord!
Insa obligatoriu trebuie sa ii faceti pasaport copilului! Sau sa il treceti pe pasaportul dvs!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum ii pot face pasaport fetitei mele fara semnatura tatalui? Meirin Meirin Buna ziua! Am o fetita de 14 ani, care sta in Romania cu mama mea. Ea e trecuta pe numele meu, pentru ca am divortat de tatal ei cand ea era mica. El nu a ... (vezi toată discuția)
Pot iesi din tara cu copilul? virgo19 virgo19 Buna seara! Va rog sa ma ajutati cu o informatie, pentru ca vreau sa fiu sigura... Am o fetita de 1 an si 9 luni, si sunt despartita de tatal ei. Nu am ... (vezi toată discuția)
Certificat de nastere minor in lipsa tatalui MohoraStefania MohoraStefania Buna ziua...Locuiesc de un an si jumatate in franta sunt casatorita dar despartita de sot,avem impreuna o fetita de 4 ani de care ma ocup eu in momentul in ... (vezi toată discuția)