Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce acte imi trebuie sa iau copilul in germania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce acte imi trebuie sa iau copilul in germania

eu lucrez in germania si as vrea sa imi iau familia in germania si am o fetita de 1an si 7 luni ce acte imi trebuie ca sa pot sa o iau in germania
Trebuie sa ii faceti pasaport.
Daca sunteti casatorit cu mama minorei si plecati impreuna va trebuie doar pasaportul si actele dvs. ( eventual si certificatul de nastere al minorei, daca numele de familie difera).
Daca plecati fara sotie aveti nevoie de o declaratie la notar prin care isi da acceptul sa luati fetita.
Daca sunteti divortat si aveti custodia minorei prin hotarare judecatoreasca, trebuie sa aveti hotararea in original.
Daca sunteti divortat si nu aveti custodia va trebuie declaratia notariala de mai sus.
daca sunteti casatorit "cu acte in regula" ar fi bine sa aveti certificatul de nastere al copilului, certificatul de casatorie si acordul scris al sotiei.
Eu.Ro.Lex & Av. Martin Vasile Emil , Avocat
adutescu a scris:

Trebuie sa ii faceti pasaport.
Daca sunteti casatorit cu mama minorei si plecati impreuna va trebuie doar pasaportul si actele dvs. ( eventual si certificatul de nastere al minorei, daca numele de familie difera).
Daca plecati fara sotie aveti nevoie de o declaratie la notar prin care isi da acceptul sa luati fetita.
Daca sunteti divortat si aveti custodia minorei prin hotarare judecatoreasca, trebuie sa aveti hotararea in original.
Daca sunteti divortat si nu aveti custodia va trebuie declaratia notariala de mai sus.

=D> 100% de acord!
Insa obligatoriu trebuie sa ii faceti pasaport copilului! Sau sa il treceti pe pasaportul dvs!