Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Transferare bunuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Transferare bunuri

Buna ziua
As dori sa știu ce modalitate legală se poate găsi pentru ca viitorul meu soț sa îmi poată lasă moștenire un apartament.
Urmează sa ne căsătorim,amândoi suntem la a doua căsătorie,amândoi avem copii din căsătoria anterioară,fără copii comuni.
Am căzut de comun acord sa încheiem un Contract prenupțial și in contract sa fie stipulat ca apartamentul îmi va reveni mie după moartea lui,iar afacerea,alte bunuri imobiliare sa-i revină fiului acestuia.
Avocatul care întocmește contractul prenupțial spune ca acest lucru nu poate fi trecut in contract,doar in testament.
Din câte știu,testamentul poate fi contestat,poate fi modificat pe parcursul vieții.
Exista o modalitate legală pentru a fi stipulat clar ,ca in cazul morții lui eu pot mosteni acel bun?
Va mulțumesc!
Nu.
În România nu există contracte prenuptiale.
Există convenții matrimoniale, însă nu sunt translative de proprietate după deces.
Singura modalitate este ca soțul să vi le transmită din timpul vieții, fie printr-un contract de vânzare (cu achitarea pretului) fie printr-un contract donatie
prin testament va poate lasa casa si fiului ce vrea sa ii lase.

raluk0207 a scris:

Nu.
În România nu există contracte prenuptiale.
Există convenții matrimoniale, însă nu sunt translative de proprietate după deces.
Singura modalitate este ca soțul să vi le transmită din timpul vieții, fie printr-un contract de vânzare (cu achitarea pretului) fie printr-un contract donatie

Va mulțumesc!
Fiul poate ataca testamentul in condițiile in care lui ii va reveni circa 90% din masa succesorala și in condițiile in care între mine și tatăl lui a fost încheiat acel ,,contract prenupțial,,?
Mulțumesc!
Am căzut de comun acord sa încheiem un Contract prenupțial și in contract sa fie stipulat ca apartamentul îmi va reveni mie după moartea lui,iar afacerea,alte bunuri imobiliare sa-i revină fiului acestuia.

Puteti ca la casatorie ca adoptati regimul comunitatii conventionale de bunuri si prin conventie casa sa devina bun comun. Mai aveti posibilitatea, ca inteleg ca omul are mai multe bunuri imobiliare, ca in comunitatea de bunuri sa includa 2 imobile, ca la un eventual partaj, fie in cazul unui divort, fie in cazul unui partaj succesoral, sa ramaneti cu unul.
Si fara conventie, daca va lasa prin testament casa, ramane a dvs ( daca moare inainte si daca nu se suceste intre timp), fiul nu are ce sa tace ca ii ramne mai mult, iar daca ar ataca si ar desfiinta testamentul, pe cale legala, vi se cuvine mai mult, 1/4 din tot ce are.

Vanzare nu va poate face pt ca nu ii dati bani pe ea, si donatie, va face degeaba daca se suceste, Poate revoca donatia pe timpul casatoriei, deci nu va incalzeste mai mult decat un testament.

Cel mai sigur, e sa va dea de acum, si asta ar insemna ca prin conventie sa includa un bun sau 2 in comunitatea de bunuri.