Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detalii reducere saptamana de lucru de la 5 la 4 zile
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detalii reducere saptamana de lucru de la 5 la 4 zile

Masura de reducere a saptamanii de lucru se poate aplica doar pentru o parte dintre angajati?
Ziua considerata nelucrata trebuie sa fie una singura pentru toti angajatii carora li se aplica masura sau poate sa difere pe grupuri de angajati, pentru a nu perturba bunul mers al activitatii?
Masura de reducere a saptamanii de lucru se poate aplica doar pentru o parte dintre angajati.
Ziua considerata nelucrata nu trebuie sa fie una singura pentru toti angajatii carora li se aplica masura . Acesta poate sa difere pe grupuri de angajati.
Multumesc pentru raspunsul prompt!
Inca o lamurire, daca se poate. Aceasta masura se poate lua in conditiile in care se estimeaza reducerea activitatii din cauza conditiilor economice, tehnologice, etc., pe o perioada mai mare de 30 de zile lucratoare. Asta inseamna ca automat reducerea saptamanii de lucru trebuie facuta pe o perioada de cel putin 30 zile lucratoare sau o putem aplica, de ex,. pentru 3 saptamani si daca consideram ca situatia s-a imbunatatit, se poate reveni la programul de lucru normal?