Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum va proceda angajatorul ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum va proceda angajatorul ?

Hristos a înviat !

În urma inventarierii anuale la bibliotecă,
comisia de inventariere a constatat
lipsa unor bunuri din Fondul documentar închis biblioteca,
adică a unor bunuri de Tezaur.

Vă rugăm mult să ne dați un sfat:
- cum va proceda angajatorul în acest caz ?
Care sunt etapele care trebuie parcurse ?
Este vorba cumva si despre o fapta penal /infractiune,
daca este vorba despre bunuri tezaur ?
oanaportar, utilizator
Comisia a constatat si cine este raspunzator de acele lipsuri ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Comisia a pus întrebări gestionarului.
Comisia nu a scris în Procesul verbal cine este raspunzator de acele lipsuri.

Directorul consideră că este suficient ca s-a făcut Lista cu lipsuri și o comisie a evaluat bunurile și că în Listă s-a scris suma.
Directorul vrea ca juristul să spună, în locul comisiei de inventariere, ce va trebui să se facă...
oanaportar, utilizator
1. Pentru toate plusurile, lipsurile și deprecierile constatate la bunuri, precum și pentru pagubele determinate de expirarea termenelor de prescripție a creanțelor sau din alte cauze, comisia de inventariere solicită explicații scrise de la persoanele care au răspunderea gestionarii bunurilor, respectiv a urmăririi decontării creanțelor.

Pe baza explicațiilor primite și a documentelor analizate, comisia de inventariere stabilește natura lipsurilor, pierderilor, pagubelor și deprecierilor constatate, precum și natura plusurilor, propunând, în conformitate cu dispozițiile legale, modul de regularizare a diferențelor dintre datele din contabilitate și cele faptice, rezultate în urma inventarierii.

2. În cazul constatării unor lipsuri imputabile în gestiune, administratorii trebuie să imputa persoanelor vinovate bunurile lipsă la valoarea lor de înlocuire.

3. Procesul-verbal privind rezultatele inventarierii trebuie să conțină, în principal, următoarele elemente: data întocmirii, numele și prenumele membrilor comisiei de inventariere, numărul și data deciziei de numire a comisiei de inventariere, gestiunea / gestiunile inventariată / inventariate, data începerii și terminării operațiunii de inventariere, rezultatele inventarierii, concluziile și propunerile comisiei cu privire la cauzele plusurilor și ale lipsurilor constatate și persoanele vinovate, precum și propuneri de măsuri în legătură cu acestea, ....
[ link extern ]
Spuneți-mi vă rog dacă
prin natura lipsurilor, pierderilor, pagubelor și deprecierilor constatate
se înțelege:
1. - dacă acestea sunt din vina gestionarului sau nu ?

În Procesul-verbal, comisia de inventariere nu a făcut propuneri cu privire la lipsuri
și nici nu a spus cine este persoana vinovată ...

2. - Comisia a depus la dosarul de inventariere
doar Lista cu lipsuri. - este suficient doar atât ?
sau în Proces verbal trebuie să scrie că:
- lipsesc bunurile ...., în valoare de ..... ?

Problema este că valoarea bunurilor de imputat
la acest moment, la valoarea pieței,
a fost stabilită acum de o altă comisie,
de o comisie de evaluare,
iar la Dosarul de inventariere a fost pusă și această Listă cu valori.,
la finalul Listei fiind trecută și suma totală.

3. În acest caz, Dosarul se mai întoarce la comisia de inventariere ?
iar comisia de inventariere va reveni cu o completare a Procesului verbal ?
în care să se spună suma de imputat ?

În Procesul-verbal, comisia de inventariere
nu a spus cine este persoana vinovată ...
comisia și directorul a spus că
nu mai este nevoie să se scrie,
pentru că este un singur gestionar ....
și că se înțelege că doar acesta este vinovatul ....
Gestionarul a dat Declarații înainte și după inventar ...
dar dacă va contesta ? ....
4. - nu ar fi mai bine ca gestionarul să scrie că este vinovat ?
adică să recunoască singur că este vinovat ?

În Procesul-verbal, comisia de inventariere nu a scris nimic
nu a făcut propuneri de măsuri în legătură cu gestionarul,
dacă suma i se va imputa, dacă va fi sancționat,
dacă i se va lua gestiunea, ......
pentru că se consideră că membrii comisiei de inventariere nu au studii juridice,
pentru că se lasă totul în seama juristului ...
ori, contabilul șef a spus că
juristul doar spune dacă măsurile propuse sunt corecte sau nu ....
5. - Ce ar trebui să scrie comisia ?
oanaportar, utilizator