Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Telemunca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Telemunca

de la inceputul starii de urgenta, printr-o decizie a conducerii, s-a trecut la munca in regim de telemunca. toti angajatii au lucrat de-acasa. Nu au fost incheiate acte aditionale si nici nu s-a raportat in revisal decizia conducerii. Este o abordare gresita?
Da, este o abordare gresita .... trebuia incheiat act aditional la c.i.m.
in starea de urgenta conf decret 195/16.03.2020 art. 33 "Instituțiile și autoritățile publice centrale și locale, autoritățile administrative autonome, regiile autonome, societățile și companiile naționale și societățile la care statul ori o unitate administrativ-teritorială este acționar unic sau majoritar, societățile cu capital privat introduc, acolo unde este posibil, pe perioada stării de urgență, munca la domiciliu sau în regim de telemuncă, prin act unilateral al angajatorului."
Fiind decizia unilaterala a angajatorului nu vad de ce aveam nevoie de act aditional.