Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Asistent personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Asistent personal

Buna ziua! Mama mea este asistent personal pentru o persoană cu Handicap, as vrea sa stiu daca beneficiază de concediu de odihna sau daca acesta ii este plătit suplimentar si ce ar trebui sa faca in privinta asta caci cei de la primărie dau din umeri. Multumesc!
1. Pe perioada îngrijirii și protecției persoanei cu handicap grav, pe baza contractului individual de muncă, asistentul personal are dreptul la concediu anual de odihnă, potrivit dispozițiilor legale aplicabile personalului încadrat în instituții publice.

2. Pe perioada absenței temporare a asistentului personal, angajatorul are obligația de a asigura persoanei cu handicap grav un înlocuitor al asistentului personal.

3. În situația în care angajatorul nu poate asigura un înlocuitor al asistentului personal, persoanei cu handicap grav i se acordă o indemnizație în cuantum egal cu salariul net al asistentului personal gradația 0 sau găzduirea într-un centru de tip respiro.