Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Asistent personal în concediu prenatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Asistent personal în concediu prenatal

Bună ziua. Am următoarea situație. Sunt angajata ca asistent personal al unei persoane cu handicap. Am întrat în concediu prenatal de luna aceasta. În acest timp eu iau concediu prenatal, dar ar trebui sa las un inlocuitor în locul meu care sa îngrijească persoana cu handicap și care sa ia salariul meu? Sau care este procedura? La primărie unde sunt angajata nu prea m au lămurit ca nu prea știu.
MarilenaR, utilizator
1. Pe perioada absenței temporare a asistentului personal, angajatorul are obligația de a asigura persoanei cu handicap grav un înlocuitor al asistentului personal.

2. În situația în care angajatorul nu poate asigura un înlocuitor al asistentului personal, persoanei cu handicap grav i se acordă o indemnizație = cuantumul salariului net al asistentului personal gradația 0 sau găzduirea într-un centru de tip respiro.