Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plângere penală
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plângere penală

Plângerea penală impotriva unui politist, la care parchet se depune? Care este parchetul competent, judecătorie sau tribunal?
Plângerea pe timpul stării de alertă se poate depune personal la parchet sau trebuie trimis prin alte mijloace (fax, e-mail) ?
Depinde de infractiunea pentru care se depune plangerea.
Nu v-as sfatui sa depuneti personal. programul cu publicul este foarte scurt, deci cozile sunt foarte mari.
Puteti trimite plangerea, insotita de actele doveditoare cu posta sau firma de curierat.
Infracțiune de corupțiede genul favorizării unor persoane, abuz în serviciu, neîndeplinirea sarcinilor de serviciu ce ii reveneau polițistului, s.a.m.d.

Care este parchetul competent unde trebuie depusă plângerea pentru infracțiunile penale descrise mai sus ce au fost săvârșite de către un polițist?