avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzarea unei case dupa succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzarea unei case dupa succesiune

Dupa ce despagubim pe copiii fratelui decedat, in urma succesiunii, celalalt fratel ca viitor unic proprietar poate vinde unui copil( care l si intretine ) casa mai avand un copil , astfel mai poate fi atacat actul dupa decesul tatalui?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 10:50, 28 Mai 2020
Poate sa vanda, insa copilul respectiv trebuie sa ii achite la modul real un pret sincer si serios.
Altfel, vanzarea este anulabila.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire didiclung didiclung Buna ziua, avem o problema suntem 3 frati doar unu din parinti mai este in viata dupa moartea tatalui nu sa deschis succesiune , eu as vrea sa ii cedez partea ... (vezi toată discuția)
Testament / mostenire yoyo3 yoyo3 Buna ziua as dori si eu un raspuns la o intrebare. Bunica mea doreste sa treaca tot ce are pe numele meu, sa fiu unica mostenitoare. Are un singur copil (tatal ... (vezi toată discuția)
Mostenire intre frati MihaiDG MihaiDG Am intalnit o situatie: Tatal despartit de mama (nu div0rtat) locuieste cu 3 dintre cei 4 copii. Locuinta s-a cumparat de catre tata, dupa despartirea de ... (vezi toată discuția)