Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... OUG 69/2020 - aplicabilitate sintagma \"suspendati din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

OUG 69/2020 - aplicabilitate sintagma "suspendati din functie"

Buna ziua,

"Suspendati din functie" carei categorii de persoane se adreseaza? Este vorba de functionari publici sau se aplica si persoanelor cu contract individual de munca?

OUG 69/2020? :

"4.La articolul 153 alineatul (1), după litera f) se introduce o nouă literă, litera f1), cu următorul cuprins:
"f1) persoanele juridice care au calitatea de angajatori sau sunt asimilate acestora şi care potrivit legii datorează contribuţia de asigurări sociale de sănătate, pentru persoanele fizice care desfăşoară o activitate în baza unui contract individual de muncă, unui raport de serviciu sau a unui statut special prevăzut de lege, pe perioada suspendării din funcţie a acestora, în condiţiile legii;"
Buna ziua,
Cred ca va trebui sa asteptam si modificarea Normelor de aplicare a Codului Fiscal pt lamuriri.