Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare/cumparare apartament fara acordul sotului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare/cumparare apartament fara acordul sotului

Bună,
Intenționez să trimit banii mamei mele sa cumpere o garsonieră pentru mine (Locuiesc în străinătate și nu pot ajunge acasa momentan sa fac o imputernicire etc)

Intrebarea mea este daca mama poate sa imi vanda/doneze imobilul dupa cumpărare fara acordul tatălui meu ținând cont că sunt căsătoriți?
Nu poate.
Orice bun cumparat in timpul casatoriei este bun comun al ambilor soti.
Dar ii puteti trimite imputernicire si sa semneze dumneaei contractul de v-c in locul dvs.
si sa figurati dvs. ca si proprietar.
Ionut.ion, utilizator
Durează foarte mult programarea la ambasada pentru a obține procura,
Nu exista un contract pentru a avea drepturi 100% asupra imobilului?

Ionut.ion a scris:

Dar ii puteti trimite imputernicire si sa semneze dumneaei contractul de v-c in locul dvs.
si sa figurati dvs. ca si proprietar.

Doar sa incheie dumnealor conventie de separatie de bunuri...
Sa discute acest aspect cu notarul, daca sunt amnadoi de acord.
Buna ziua,

Este obligatoriu acordul de vointa al sotului, bunul este comun , proprietate devalmasa.