avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare/cumparare apartament fara acordul sotului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare/cumparare apartament fara acordul sotului

Bună,
Intenționez să trimit banii mamei mele sa cumpere o garsonieră pentru mine (Locuiesc în străinătate și nu pot ajunge acasa momentan sa fac o imputernicire etc)

Intrebarea mea este daca mama poate sa imi vanda/doneze imobilul dupa cumpărare fara acordul tatălui meu ținând cont că sunt căsătoriți?
Nu poate.
Orice bun cumparat in timpul casatoriei este bun comun al ambilor soti.
Dar ii puteti trimite imputernicire si sa semneze dumneaei contractul de v-c in locul dvs.
si sa figurati dvs. ca si proprietar.
Ultima modificare: Vineri, 29 Mai 2020
Ionut.ion, utilizator
Durează foarte mult programarea la ambasada pentru a obține procura,
Nu exista un contract pentru a avea drepturi 100% asupra imobilului?

Ionut.ion a scris:

Dar ii puteti trimite imputernicire si sa semneze dumneaei contractul de v-c in locul dvs.
si sa figurati dvs. ca si proprietar.

Doar sa incheie dumnealor conventie de separatie de bunuri...
Sa discute acest aspect cu notarul, daca sunt amnadoi de acord.
Buna ziua,

Este obligatoriu acordul de vointa al sotului, bunul este comun , proprietate devalmasa.

Alte discuții în legătură

Procura sau declaratie pe proprie raspundere autentificata in consulat? Nesemnificativ Nesemnificativ Buna ziua, doresc sa vand un teren dar sotia mea nu poate sa vina in tara la semnarea actelor. Am mers la consulat sa cer o imputernicire din partea sotiei dar ... (vezi toată discuția)
E posibila trecerea pe numele doar unuia dintre soti a unui imobil? mimirom81 mimirom81 suntem o copie casatorita, dar fiecare dintre soti a pastrat numele avut inainte de casatorie.tin sa precizez ca toate bunurile sunt in comun. intrebarea mea ... (vezi toată discuția)