Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ruperea contractului individual de munca inaintea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ruperea contractului individual de munca inaintea datei de inceput

Buna ziua,

Am acceptat o oferta de a lucra pentru o companie noua si am semnat contractul individual de munca. Problema este ca am primit si o alta oferta de la o firma diferita si as vrea sa o accept.
Ce se intampla in conditiile in care am semnat deja contractul cu prima firma ? Este de ajuns sa ii instiintez de decizia mea de a nu mai incepe sa lucrez pentru ei, chiar daca am semnat contractul ?
Buna ziua,
Le puteti trimite o notificare de incetare a contractului de munca in baza art. 31, alin.3 din Legea 53/2003-Codul muncii.
Aveti stipulata o perioada de proba in cuprinsul contractului, nu?
Care este data de inceput a activitatii ?
Buna ziua,

Am o perioada de 90 de zile de proba in cuprinsul contractului, insa data de start ar fi peste trei saptamani.
22 iunie ar fi
In acest caz, il puteti notifica ca renuntati la locul de munca ..iar daca afirma ca c.i.m. a fost transmis in REVISAl, atunci depuneti notificarea de incetare a acestuia, in baza art.31 alin.3 C.mun., cu data de 22 iunie.

....
atentei : am vorbit despre c.i.m. semnat cand am pus intrebarea