Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Intrebare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Intrebare

La eliberarea conditionata se ia in calcul si daca condamnatul s-a casatorit in penitenciar?
Nu am auzit despre asa ceva , ca fiind un fapt care sa contribuie la posibilitatea leiberarii conditionate a unui condamnat. In fond , conditiile in care ii poate fi acordata, sunt , in mare masura, prevazute in lege.
Da,dar numai daca s-a casatorit dupa eliberare !
In art.59-6o c.pen.,sunt indicate motivele care determina eliberarea conditionata,iar la art.61 c.pen,efectele acesteia.
In niciuna dintre aceste prevederi nu se gaseste o asemena prevedere.