Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire si succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire si succesiune

Buna ziua. Problema mea ar fi urmatoarea: eu am ramas singurul copil al mamei mele, in urma decesului surorii mele, care are un copil. Mama, deci bunica copilului, are un apartament pe care ar vrea sa il ,,dea,, nepotului, fara ca eu sa stiu , desi eu o ajut pe mama cu ce are nevoie pentru ca asa e normal, nepotul nici nu ar putea, pentru ca este departe, locuieste in alta localitate( si este si foarte ocupat!) Daca mama face asta eu voi mai putea sa reintru in drepturile pe care mi le confera legea ca mostenitor de drept? Cand se va intampla decesul mamei( 84 ani) pentru deschiderea succesiunii ar fi necesare actele de proprietate ale apartamentului mamei in original( le ascunde de mine)? Pentru deschidere succesiune ,nepotul trebuie sa-si dea acordul sau el nu are treaba cu succesiunea?Multumesc.
Apartamentul nu a fost al părinților dvs? Tata mai traieste? Ati dezbătut succesiunea după acesta?
Succesiunea se deschide prin deces. A murit persoană...succesiunea este deschisă.
Procedura succesorala se deschide la cererea oricărei persoane interesate.
Dacă mama înstrăinează apartamentul din timpul vieții, practic nu veti mai avea ce sa mosteniti. Afară de cazul in care mai are si alte bunuri.
Dacă nu apucă să transmită apartamentul, la succesiune veti veni dvs si nepotul de la soră, în parti egale de 1/2 fiecare.
Mama este singura proprietara a apartamentului.