avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune apartament

Buna ziua!

Cazul pe care doresc sa vi-l prezint este urmatorul :
Mama mea impreuna cu sora mea au locuit impreuna intr-un apartament cumparat in anul 2015, prin vanzare-cumparare in municipiul Deva. Apartamentul este pe numele surorii mele, mama avand drept de habitat pe toata perioada vietii.
In anul 2017 sora mea s-a recasatorit si s-a mutat la Resita impreuna cu sotul ei.
In urma cu doar o saptamana sora mea a incetat din viata.
Intrebarile mele sunt :
- sotul supravietuitor are drept succesoral asupra apartamentului, chiar daca acesta este bun propriu dobandit inaintea casatoriei?
- mentionez ca sora mea are un baiat, acesta fiind descendentul iar mama mea este ascendentul acesteia.
- ce acte sunt necesare pentru ca apartamentul sa poata fii pus pe numele mamei si ce actiuni trebuie facute ca acesta sa-i revina doar ei?

Va multumesc!
Cu stima,
M. Nagy


Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 11:26, 31 Mai 2020
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Da, are dreptul la 1/4 din nuda proprietate asupra apartamentului.
2. Ar trebui dezbătută succesiunea după sora dvs si ulterior soțul și fiul minor să transmită mamei nuda proprietate. Dacă vor...
Cum fiul este minor, pana la 18 ani, nu poate.
Multumesc frumos pentru raspuns!
Specific ca fiul nu este minor.
Mai o intrebare : dezbaterea succesiune trebuie initiata de sotul supravietuitor sau poate si mama mea sa demareze actiunea?
Cu stima,
M.Nagy
Procedura succesorala se poate deschide la cererea oricărei persoane interesate.
Mama dvs nu are vocație succesorala, din moment ce sora a fost căsătorită și are copii.
1 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
- sotul supravietuitor are drept succesoral asupra apartamentului, chiar daca acesta este bun propriu dobandit inaintea casatoriei?

Sotul supravietuitor nu are dreptul la mostenire, apartamentul fiind bun propriu dobandit inaintea casatoriei.

mentionez ca sora mea are un baiat, acesta fiind descendentul iar mama mea este ascendentul acesteia.

Baiatul este singurul mostenitor.
Codul civil, art.975:
(2) Descendenții defunctului înlătură moștenitorii din celelalte clase și vin la moștenire în ordinea proximității gradului de rudenie.

ce acte sunt necesare pentru ca apartamentul sa poata fii pus pe numele mamei si ce actiuni trebuie facute ca acesta sa-i revina doar ei?

Mama dvs nu are vocatie succesorala. Singurul drept pe care il are este dreptul de abitatie pe perioada vietii.
Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Mai 2020
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Lăzăruţiu Lucian a scris:


Sotul su[ravietuito nu are dreptul la mostenire, apartamentul fiind bun propriu dobandit inaintea casatoriei.


asa ceva din partea unui avocat chiar nu am mai vazut.
vreti sa explicati la ce v-ati gandit cand ati aflrmat asta, adica ca sotul nu are drept la mostenire ?


nuda proprietate a surorii dvs decedate se imparte intre sotul ei 1/4 si copilul ei, 3/4.
mama dvs e inlaturata de la mostenirea surorii dvs, de copilul ei, de nepotul dvs.
Mamam dvs va ramane sa stea in acea casa pana la sfarsitul vietii, dreptul ei nu e afectat.
dupa decesul mamaei, casa va ramane toata copilului 3/4 si sotului supravietuitor, 1/4.

nu are nicio imprtanta ca sotul nu a contribuit, dreptul sau de mostenire nu e afectat.

Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Mai 2020
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Speta mostenire mboletta mboletta A casatorit cu B fara copii. A mosteneste in timpul casatoriei 1/2 imobil din casa parinteasca. 1/2 revine surorii sale, care are si un copil major.; sotia B ... (vezi toată discuția)
Mostenire bunici maladog maladog Mama decedata inaintea parintilor, sotul supravietuitor recasatorit. Prezinta vreun drept la mostenire din partea parintilor mamei, atat timp cat mama are un ... (vezi toată discuția)
Dezbaterea succesiunii alexandra0406 alexandra0406 Buna ziua, Acum ceva timp a decedat bunicul meu de al 2 lea (de ce zic de al 2 lea pt ca bunica mea sa recasatorit). Decesul lui a avut loc acum o luna. El ... (vezi toată discuția)