Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune imobil

Buna ziua! Mama mea mi a lasat testament la notar ca mi lasa casa.Eu am locuit permanent cu ea, am ingrijit o, am achitat casa care era din fondul ILLA iar acum cei doi copii ai fratelui meu decedat isi cer drepturile si mai mult nici nu sunt dispusi la o intelegere financiara.Asteapta sa mor si atunci vor avea probabil o suma mai mare( Zic ei).Eu am doi copii din 2 casnicii dar ,doar o fata imi poarta de grija financiar pt ca e in alta tara.Daca cad la pat nu ma pot da in intretinere la nimeni fiind incurcata cu succesiunea.
Relatia nepotilor cu mama a fost inexistenta, ei locuind in alt oras si nedorind sa o viziteze, foarte rar venea si fratele meu.
Cat li se cuvine celor doi nepoti si de ce se poate ataca un testament? Ce am de facut sa am partea mea .Va multumesc
Nepoții pot solicita reductiunea testamentului, pentru că au calitatea de descendenti ai mamei dvs.
Codul civil stabilește o parte din moștenire (numita rezerva succesorala) in favoarea descendenților.
Dacă această cota le este încălcată, testamentul este redus, sau "Se atacă ".
De aceea, în cazul dvs, ideea testamentului a fost cam neinspirata.
Rezerva succesorala a nepotilor este de 1/4.
raluk0207, utilizator
Va multumesc!