Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testamentul poate fi atacat?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testamentul poate fi atacat?

Testamentele intre soti pot fi atacate de copiii dintr-o alta casnicie?
Nu inteleg, daca fiecare sot a incheiat un testament in favoarea celuilalt, copiii din alta casnicie pot ataca aceste testamente?
Pot cere reductiunea testamentului daca li s a încălcat rezerva succesorala. Copii. Soțul si părinții sunt mostenitori rezervatari ai defunctului si aceștia la deschiderea mostenirii pot adica nu este obligatoriu sa si ceara rezerva . Rezerva este 1/2 din ceea ce puteau culege daca nu exista testamentul si Moștenirea era legală.
Daca testamentele sunt autentice ele cu greu pot fi anulate in instanța pe lipsa capacitatii de Exercițiu sau pentru violenta sau dol.
In functie de ce si cat sa lasat prin acele testamente apare reductiunea liberalitatilor excesive,astfel copii sunt descendenti ,adica mostenitori rezervatari iar ei pot cere reductiunea inapoi la masa succesorala a bunurilor care le incalca rezerva.
Multumesc frumos pentru raspunsuri!