Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Spatii comerciale la parterul blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Spatii comerciale la parterul blocului

Spatiile comerciale de la parterul blocului sunt obligate la plata cheltuielilor comune conform cotei parti indiviza?
De obicei DA.
Daca spatiile comerciale fac parte din imobil, atunci au de achitat "Cheltuieli pe cota-parte indiviza de proprietate" . Legea nr. 196 / 2018, Sectiunea a 5-a, Repartizarea cheltuielilor pe cota-parte indiviza de proprietate.
Proprietarii spatiilor comerciale trebuie sa se prezinte la sediul asociatiei cu documentele de proprietate, atunci se stabilesc ce consumuri de servicii si utilitati sunt luate prin as. prop (de obicei, apa-canal), ce obligatii are as. prop. si ce obligatii au proprietarii spatiilor comerciale si se incheie o conventie de plata intre cele doua parti.
Succes !
Multumesc!
Daca spatiul comercial este in condominiu si beneficiaza de partea comuna de constructii si de instalatii,proprietarul acestuia detine obligatia legala sa contribuie lunar la achitare cote parti comune