Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Proprietarii dintr-un bloc nou au infiintat recent ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Proprietarii dintr-un bloc nou au infiintat recent asociatie ...

Proprietarii dintr-un bloc nou au infiintat recent asociatie de proprietari. Recent, am avut acces la documentele dezvoltatorului si am remarcat ca spatiile comerciale de la parterul blocului detin cota-indiviza din proprietatea comuna, la fel ca si apartamentele. Mentionez ca spatiile comerciale detin contoarele de utilitati montate in casa scarii, iar obtinerea cotei indivize de 100% rezulta din adunarea cotelor indivize ale apartamentelor+boxelor subsol+spatiilor comerciale de parter. In cazul acesta, spatiile comerciale vor achita cheltuielile care se impart pe cota indiviza ale asociatiei de proprietari?
Da, vor plati consumurile proprii, conform contoarelor, plus cele repartizate pe cota parte indiviza.
Deci, avand acces in casa scarii, cat si contoarele de utilitati montate in casa scarii, vor plati toate cheltuielile pe cota indiviza, inclusiv curatenie, salarii administrative, lift, reparatii, modernizari ale spatiului comun?
Multumesc anticipat pentru raspuns
Da, asa spune Legea 196/2018
Proprietari pot fi atat persoanele fizice cat si cele juridice.
Ionut.ion, utilizator
Atat timp cat spatiile comerciale fac parte din imobilul de locuit in comun si beneficiaza de infrastructura constructiei,este temeinic si legal ca detinatorii spatiilor comerciale sa participe la achitarea cotelor lunare parti comune intretinere