avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie proprietari

Buna seara, s-a infundat o teava pe tronsonul de apa menajera de pe spatiul comun al scarii. A inceput sa curga apa peste tot in subsolul blocului. Am fost la Asociatie, i-am prezentat situatia presedintelui de asociatie si l-am rugat sa-mi dea o solutie ca sa putem rezolva problema. El mi-a spus ca nu sunt bani in contul asociatiei, asadar nu are cum sa cheme echipa de vidanjare(pentru ca nu are bani sa plateasca). I-am sugerat sa mearga la fiecare locatar de pe scara mea si sa vorbeasca cu fiecare. Mi-a spus ca acest lucru nu mai intra in atributiile lui. Ca o concluzie, nimic nu se intampla, el nu poate face nimic. Chiar nu poate face nimic asociatia pentru locatari???Dati-mi va rog o solutie legala pentru a-l putea obliga sa faca ceva. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 16:58, 5 Iunie 2020
Daca presedintele nu se implica, discutati cu cei din comitetul executiv, cu mai multi vecini despre problema, incercati sa ii sensibilizati ca subsolul va deveni un focar de infectie.
Conform dispozitii L nr 196/2018 asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii partii comune de condominiu
Tot disp L nr 196/2018 im[une obligatia in sarcina asociatieid e proprietari se constirtuie si sa actualizeze fondul de rulment si de reparatii
Raspunsul presedintelui de asociatie denota pe de o parte necunoasterea sau incalcarea dispozitiilor in vigoare si totalul dezinteres fata de problemele cu care se confrunta membrii proprietari care au avut increderea sa il alegal in functia de reprezentant legal
Notificati oficial presedintele de asociatie cu obligatia respectarii si aplicarii dispozitiilor in vigoare,exercitarea cu respect si cu buna credinta a obligatiilor aferente functiei pentru care este retribuit lunar ,dispunerea masurilor necesare administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de condominiu -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, intr-un bloc unde beciul este inundat ... alexandra50 alexandra50 Buna ziua,as dori sa stiu, intr-un bloc unde beciul este inundat si prezinta un focar de infectie, tevile de apa potabila zac in apa menajera, cea mai mare ... (vezi toată discuția)
Problemă părți comune la bloc Nicom13 Nicom13 Tocmai ce am fost inundați cu apa in apartament, venită de pe scurgerea blocului. Vecina de sus spăla hainele la masina de spălat iar scurgerea, cel mai ... (vezi toată discuția)
Noi avem o asociație de proprietari pe scară, dar nu ne-am ... zmarius zmarius Noi avem o asociație de proprietari pe scară, dar nu ne-am despărțit de cealaltă asociație, având restanțieri. Plățile (apă și curent pe scară) le ... (vezi toată discuția)