Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie proprietari

Buna seara, s-a infundat o teava pe tronsonul de apa menajera de pe spatiul comun al scarii. A inceput sa curga apa peste tot in subsolul blocului. Am fost la Asociatie, i-am prezentat situatia presedintelui de asociatie si l-am rugat sa-mi dea o solutie ca sa putem rezolva problema. El mi-a spus ca nu sunt bani in contul asociatiei, asadar nu are cum sa cheme echipa de vidanjare(pentru ca nu are bani sa plateasca). I-am sugerat sa mearga la fiecare locatar de pe scara mea si sa vorbeasca cu fiecare. Mi-a spus ca acest lucru nu mai intra in atributiile lui. Ca o concluzie, nimic nu se intampla, el nu poate face nimic. Chiar nu poate face nimic asociatia pentru locatari???Dati-mi va rog o solutie legala pentru a-l putea obliga sa faca ceva. Multumesc.
Daca presedintele nu se implica, discutati cu cei din comitetul executiv, cu mai multi vecini despre problema, incercati sa ii sensibilizati ca subsolul va deveni un focar de infectie.
Conform dispozitii L nr 196/2018 asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii partii comune de condominiu
Tot disp L nr 196/2018 im[une obligatia in sarcina asociatieid e proprietari se constirtuie si sa actualizeze fondul de rulment si de reparatii
Raspunsul presedintelui de asociatie denota pe de o parte necunoasterea sau incalcarea dispozitiilor in vigoare si totalul dezinteres fata de problemele cu care se confrunta membrii proprietari care au avut increderea sa il alegal in functia de reprezentant legal
Notificati oficial presedintele de asociatie cu obligatia respectarii si aplicarii dispozitiilor in vigoare,exercitarea cu respect si cu buna credinta a obligatiilor aferente functiei pentru care este retribuit lunar ,dispunerea masurilor necesare administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de condominiu -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta