Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, intr-un bloc unde beciul este inundat ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, intr-un bloc unde beciul este inundat ...

Buna ziua,as dori sa stiu, intr-un bloc unde beciul este inundat si prezinta un focar de infectie, tevile de apa potabila zac in apa menajera, cea mai mare parte din vecini nu sunt de acord sa semneze , intrebarea mea este: asociataia de locatari poate demara ,legal, lucrarile de reparatii fara semnaturile vecinilor??
Normal ca poate...se folosesc banii din fondul de reparatii. Daca nu reparati acum ..o sa reparati si alte tevi mai tarziu
1-Conform disp L nr 196/2018 asociatiile de locatari au avut termen fix pentru modificat si actualizat documentatia pentru a se transforma in asociatii de proprietari
2-Conform disp L nr 196/2018 asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de constructii si instalatii din condominiu
Conform disp L nr 196/2018 asociatia de proprietari are obligatia legala sa constituie si sa actualizeze fond de rulment si de reparatii din care se executa reparatii la partea comuna de imobil