avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, intr-un bloc unde beciul este inundat ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, intr-un bloc unde beciul este inundat ...

Buna ziua,as dori sa stiu, intr-un bloc unde beciul este inundat si prezinta un focar de infectie, tevile de apa potabila zac in apa menajera, cea mai mare parte din vecini nu sunt de acord sa semneze , intrebarea mea este: asociataia de locatari poate demara ,legal, lucrarile de reparatii fara semnaturile vecinilor??
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 11:01, 19 Octombrie 2022
Normal ca poate...se folosesc banii din fondul de reparatii. Daca nu reparati acum ..o sa reparati si alte tevi mai tarziu
1-Conform disp L nr 196/2018 asociatiile de locatari au avut termen fix pentru modificat si actualizat documentatia pentru a se transforma in asociatii de proprietari
2-Conform disp L nr 196/2018 asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de constructii si instalatii din condominiu
Conform disp L nr 196/2018 asociatia de proprietari are obligatia legala sa constituie si sa actualizeze fond de rulment si de reparatii din care se executa reparatii la partea comuna de imobil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociatie proprietari bobu_elena bobu_elena Buna seara, s-a infundat o teava pe tronsonul de apa menajera de pe spatiul comun al scarii. A inceput sa curga apa peste tot in subsolul blocului. Am fost la ... (vezi toată discuția)
Pentru renovarea casei scarilor putem beneficia de bani din fondul ... vass georgeta vass georgeta PENTRU RENOVAREA CASEI SCARILOR PUTEM BENEFICIA DE BANI DIN FONDUL DE REPARATII DIN CADRUL ASOCIATIEI DE LOCATARI?DACA RASPUNSUL E POZITIV VA ROG SA-MI ... (vezi toată discuția)
Reabilitarea acoperisului NewUser12365 NewUser12365 Buna ziua, am si eu o intrebare legata de reparatia acoperisului. Nu stim exact ce mai putem face de aici inainte. Situatia curenta: am cumparat un ... (vezi toată discuția)