avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... PENTRU RENOVAREA CASEI SCARILOR PUTEM BENEFICIA DE ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

PENTRU RENOVAREA CASEI SCARILOR PUTEM BENEFICIA DE BANI DIN FONDUL ...

PENTRU RENOVAREA CASEI SCARILOR PUTEM BENEFICIA DE BANI DIN FONDUL DE REPARATII DIN CADRUL ASOCIATIEI DE LOCATARI?DACA RASPUNSUL E POZITIV VA ROG SA-MI SPUNETII METODOLOGIA NECESARA OBTINERII ACESTUI BENEFICIU.

Cel mai recent răspuns: vass georgeta , utilizator 17:26, 10 Mai 2021
Coform disp L nr 196/2018 asociatiile de locatari aveau obligatia sa incheie docimentele necesare transformarii in asociatii de proprietari
Conform disp L nr 196/2018 asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de imobil constructii si instalatii
Legra nr 196/2018 obliga asociatile de proprietari sa constituie si sa actualizeze fond de rulment si de reparatii
Conform disp L nr 196/2018 aveti dreptul sa utilizati sume din fondul de reparatii pemntru renovare parte comuna casa scarii
Pentru materializarea interesului dv este necesar sa existe hotarare a adunarii generale car sa dispuna executarea imbunatatirii,sa individualizeze susrsa de plata=fondul de reparatii,urmand ca echipa manageriala sa constinue procedura,sa caute oderte ,sa suspuna discutiei si sa incheie contract prestari servicii cu operatorul care corespunde pretentiilor asociatiei de proprietari
MULTUMESC

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociație buna ziua. cine este obligat sa repare acoperișul ... Ionelaela Ionelaela Asociație Buna ziua. Cine este obligat sa repare acoperișul la bloc?Asociatia sau cei care stau la ultimul etaj?? (vezi toată discuția)
Buna ziua, intr-un bloc unde beciul este inundat ... alexandra50 alexandra50 Buna ziua,as dori sa stiu, intr-un bloc unde beciul este inundat si prezinta un focar de infectie, tevile de apa potabila zac in apa menajera, cea mai mare ... (vezi toată discuția)
Fond de reparatii tiramysu80 tiramysu80 Bună seara. Numele meu este Cosmin și locuiesc într-o mansarda construita pe un imobil cu 4 etaje din 2010 până în prezent sau făcut mici reparatii pe ... (vezi toată discuția)