Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociație Buna ziua. Cine este obligat sa repare ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociație Buna ziua. Cine este obligat sa repare acoperișul ...

Asociație
Buna ziua. Cine este obligat sa repare acoperișul la bloc?Asociatia sau cei care stau la ultimul etaj??
Responsabilitatea revine asociatiei de proprietari. Din fondul de reparatii perceput de la toti proprietarii se va plati reparatia. La plata contribuie toti locatarii de pe tronsonul care se repara.
Mulțumesc!!
Acoperisul blocului de locuit in comun reprezinta parte comuna
Conform disp L nr 196/2018 asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de instalatii si de constructii din imobilul de locuit in comun
Pentru executarea reparatiilor la acoperis sesizati oficial presedintele de asociatie
Executarea de reparatii de anvergura implica si necesita efort financiar apreciabil care uneori nu este la dispozitia asociatiei de proprietari si trebuie constiuit intr-un timp faptic
Asociatia de proprietari detine obligatia legala sa constituie si sa actualizeze fond de reparatii
In cadrul adunarii generale anual;e,echipa manageriala suspune discutiei problemele existenete al partea comuna de imobil si se pot vota executarea de reparatii indicandu-se si sursa de finantare