Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inchidere activitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inchidere activitate

Buna ziua,
Daca am primit de la societate o notificare privind inchiderea de activitate pentru desfiintarea postului, ce variante am eu sau ce obligatii are angajatorul? Contractul de munca era pe perioada nedeterminata.
- ma baga in somaj, primesc salarii compensatorii, etc.
Va mulțumesc anticipat!
Puteti beneficia de somaj, daca indepliniti conditiile de acoradre.
Aveti o vechime in munca mai mare de un an?
Salarii compensatorii primiti doar daca aveti aceast lucru pcevazut in contractul de munca, contractul colectiv de munca, regulament intern...
Multumesc frumos. Am citit si indeplinesc conditiile de acordare a somajului tehnic.
O zi frumoasa

Ionut.ion a scris:

Puteti beneficia de somaj, daca indepliniti conditiile de acoradre.
Aveti o vechime in munca mai mare de un an?
Salarii compensatorii primiti doar daca aveti aceast lucru pcevazut in contractul de munca, contractul colectiv de munca, regulament intern...

Prin desfiintarea postului nu va trimit in somaj tehnic ci in 'somaj normal".
pentru asta trebuie sa va fi concediat dumnealo ( ceea ce se si intampla, prin desfiintarea postului) si sa aveti cel putin 12 luni lucrate.
[ link extern ]
Angajatorul are urmatoarele obligatii :
- acordare preaviz
- plata drepturilor la salariale aferente perioadei lucrate pana la data incetarii c.i.m.
- eliberarea tuturor documentelor : decizie de incetare, adev de vechime, adev pentru somaj.