avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 943 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna seara...am decis sa divortez ca urmare a agresiunii verbale...ce ai cum pot face sa pot pleca cu fata...si in urma divorțului fata sa ramana alături de mine...momentan stam la părinți lui
Cel mai recent răspuns: Laura David , utilizator 18:12, 14 Iunie 2020
Vă puteti exercita liberul arbitru sa plecati insa sub nicio forma fara copil, intrucat, in lumina art 400, alin 1 Cod Civil " În lipsa înţelegerii dintre părinţi sau dacă aceasta este contrară interesului superior al copilului, instanţa de tutelă stabileşte, odată cu pronunţarea divorţului, locuinţa copilului minor la părintele cu care locuieşte în mod statornic."
Pentru a fi in regula, puteti solicita si stabilirea vremelnica a locuintei minorului la domiciliul dvs, pe cale de ordonanta presedintiala!
De regulă domiciliul minorului se stabilește la mamă!
Buna seara,

Va puteti muta, insa preluati copilul cu dumneavoastra, pentru a fi in grija dumneavoastra.

Locuinta acestuia, de principiu, va fi stabilita la dumneavoastra, conform art . 400 din Codul civil.

Masurile referitoare la minori sunt transate de catre instantele de tutela in acord cu principiul interesului superior al acestora.

Intr-o proportie covarsitoare, locuinta acestora este stabilita la mama.

Depuneti actiunea de divort.

Masurile grabnice, urgente, vremelnice, sunt transate pe cale de ordonanta presedintiala.

Locuinta minorului poate fi stabilita pe cale de ordonanta presedinitiala.
Buna. Pleacă cu copilul fără să mai stai pe gânduri. Am avut aceeași situație.. dacă vrei putem vb in privat.
Procesul va dura mai mult poate daca el nu va fi de accord cu divorțul. Dacă nu..va fi mai simplu..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parasire de domiciliu Nicoleta423 Nicoleta423 Buna ziua, as dori sa ma lamureasca si pe mune cineva daca se poate... Nu ma mai inteleg deloc cu sotul meu, mereu imi zice sa plec de acasa ( casa fiind ... (vezi toată discuția)
Ordonanta presedintiala de incredintare a minorului mihaoa mihaoa Buna ziua. Se poate depunde o ordonanta presedetiala de incredintare a minorului daca nu am depus inca dosarul de divort? Sotul meu a parasit domiciliul de o ... (vezi toată discuția)
Lipsa acord iesire din tara minori Mariasofia321 Mariasofia321 Cum pot pleca cu copii din tară daca in urma divortului prin notar avem custodie comuna si tatăl nu vrea să semneze pt iesirea copiilor din tară ,mentionez ... (vezi toată discuția)