Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna seara...am decis sa divortez ca urmare a agresiunii verbale...ce ai cum pot face sa pot pleca cu fata...si in urma divorțului fata sa ramana alături de mine...momentan stam la părinți lui
Vă puteti exercita liberul arbitru sa plecati insa sub nicio forma fara copil, intrucat, in lumina art 400, alin 1 Cod Civil " În lipsa înţelegerii dintre părinţi sau dacă aceasta este contrară interesului superior al copilului, instanţa de tutelă stabileşte, odată cu pronunţarea divorţului, locuinţa copilului minor la părintele cu care locuieşte în mod statornic."
Pentru a fi in regula, puteti solicita si stabilirea vremelnica a locuintei minorului la domiciliul dvs, pe cale de ordonanta presedintiala!
De regulă domiciliul minorului se stabilește la mamă!
Buna seara,

Va puteti muta, insa preluati copilul cu dumneavoastra, pentru a fi in grija dumneavoastra.

Locuinta acestuia, de principiu, va fi stabilita la dumneavoastra, conform art . 400 din Codul civil.

Masurile referitoare la minori sunt transate de catre instantele de tutela in acord cu principiul interesului superior al acestora.

Intr-o proportie covarsitoare, locuinta acestora este stabilita la mama.

Depuneti actiunea de divort.

Masurile grabnice, urgente, vremelnice, sunt transate pe cale de ordonanta presedintiala.

Locuinta minorului poate fi stabilita pe cale de ordonanta presedinitiala.
Buna. Pleacă cu copilul fără să mai stai pe gânduri. Am avut aceeași situație.. dacă vrei putem vb in privat.
Procesul va dura mai mult poate daca el nu va fi de accord cu divorțul. Dacă nu..va fi mai simplu..