avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Casă de marcat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Casă de marcat

Bună ziua!
Mi-am făcut un PFA și aș vrea să știu dacă este necesară achiziția unei case de marcat, în condiția în care eu toate comenzile le primesc online, pe pagina de Facebook.
În comerțul online este inclusă și pagina de Facebook sau se referă doar la web site-uri.
Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: LuciaNeagu , utilizator 07:19, 10 Iunie 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conteaza cum faceti livrarea catre client. Daca o faceti cu acele firme de curierat care preiau de la dumneavoastra pachetele cu produsele cumparate de catre clienti (pachete care au in interior si factura), le predau clietilor la adresa, incaseaza banii si apoi firma de curierat va transfera banii in contul firmei dumneavoastra, nu mai trebuie casa de marcat.
Daca clientul face comanda in orice fel pe online si vine apoi singur la magazin sau la un depozit al firmei dumneavoastra sa plateasca cu banii jos si sa-si ridice pachetul cu produse, atunci dati bon de la casa de marcat.La fel daca ii duceti personal pachetul cu produse la adresa.
Mulțumesc pentru raspuns!
Și dacă clienții îmi plătesc în contul PFA-ului și le dau eu coletul personal sau prin curier ce trebuie să le dau? Factură sau bon fiscal?
Mulțumesc!

george-neagu a scris:

Conteaza cum faceti livrarea catre client. Daca o faceti cu acele firme de curierat care preiau de la dumneavoastra pachetele cu produsele cumparate de catre clienti (pachete care au in interior si factura), le predau clietilor la adresa, incaseaza banii si apoi firma de curierat va transfera banii in contul firmei dumneavoastra, nu mai trebuie casa de marcat.
Daca clientul face comanda in orice fel pe online si vine apoi singur la magazin sau la un depozit al firmei dumneavoastra sa plateasca cu banii jos si sa-si ridice pachetul cu produse, atunci dati bon de la casa de marcat.La fel daca ii duceti personal pachetul cu produse la adresa.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca livrarea se face prin curier, ii dati factura iar daca livrarea o face firma dumneavoastra, ii dati bon fiscal

Intrati in categoria celor care livreaza direct catre populatie si au obligatia sa emita bon fiscal.
Vă mulțumesc!

Iulian Manea a scris:

Daca livrarea se face prin curier, ii dati factura iar daca livrarea o face firma dumneavoastra, ii dati bon fiscal

Intrati in categoria celor care livreaza direct catre populatie si au obligatia sa emita bon fiscal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contabilitate magazin online de haine Mihai 234 Mihai 234 Buna. Intentionez sa deschid un magazin online de haine, dar am câteva nelămuriri. 1. Pentru livrarea de bunuri prin curier trebuie emisa factura fiscala? ... (vezi toată discuția)
Livrare marfa magazin online badalanmarin badalanmarin cum se procedeaza la incasearea de bani cash dupa livrarea unui colet la o persoana fizica la adresa acestuia. cand se rupe bonul fiscal si de ce casa de ... (vezi toată discuția)
Bon fiscal pentru plata prin banca daniel-daniel daniel-daniel Buna ziua! Am o Intreprindere Individuala cu codul de activitate 479,1 si un sediu social. Activitatea o desfasor doar online, livrarile le fac prin curier ... (vezi toată discuția)