avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1030 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Disponibilizarea in pandemie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Disponibilizarea in pandemie

Buna seara,
Am o intrebare. M-am angajat (eu si alte 9 persoane) pe 02.03.2020, cu un contract individual de munca, pe o perioada determinata, de 6 luni si cu o clauza de 30 de zile perioada de proba. In data de 16 a venit starea de alerta si noi am fost bagati in concediu fara plata pt 30 de zile, apoi in altul pt alte 30 zile si in al treilea concediu pt restul zilelor pana la 01.06 cand urma sa reincepem munca, numai ca, fireste am fost anuntati ca am fost disponibilizati. Intrebarea ar fi: cum ar trebui facuta aceasta disponibilizare? Ce ar trebui sa semnam la lichidare? Avem drepturi compensatorii sau este legal sa fie invocata clauza perioadei de proba (pe care nu am apucat sa o trecem) si sa ne ceara demisia?
Va multumesc!
Ultima modificare: Luni, 8 Iunie 2020
yozefina, utilizator
Cel mai recent răspuns: yozefina , utilizator 18:13, 9 Iunie 2020
Cu ce articol v-a incetat c.i.m.?

Ati primit vreun document in sensul ca s-a incetat sau urmeaza sa inceteze raportul de unca?
Ultima modificare: Marți, 9 Iunie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am primit doar mesajul ca s-a incheiat contractul si ca sunt asteptata la lichidare. Am intrebat aici ca sa fiu in tema si sa stiu ce as putea semna si ce nu.
Probabil ca vi se va inmana:
- deciza de concediere .. aici trebuie sa fiti atenta la articolul cu care a incetat c.i.m.
- adeverinta de vechime ... aici trebuie sa fiti atenta la perioada exacta in care ati prestat activitatea.
Ok, deci cu ce litera ar trebui incheiat contractul? Si este ok sa semnez demisia?
art.65 alin.1 C.mun. ... demisia este exclusa din context , intrucat nu ati depus-o dvs.
Ultima modificare: Marți, 9 Iunie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Contract individual de munca - incetare ContSters261413 ContSters261413 Buna ziua..daca ma poate ajuta cineva cu un rasp va rog... Am lucrat la firma\\"x\\" timp de 1 luna (contr cu per nedet)..In urma unor neintelegeri am ... (vezi toată discuția)
Demisie si concediul de odihna in acelasi timp ? danyk1 danyk1 Sunt in preaviz , iar in aceasta perioada am luat 8 zile de concediu de odihna . intrebarea mea este : daca mi s-a acordat legal CO ? ,sau mi se va ... (vezi toată discuția)
Perioada proba cim perioada determinata Gabrielle2 Gabrielle2 Buna seara, Astazi am semnat contractul de munca pe perioadă determinatade 3 luni ( asaam vrut, desi mi s-a propus pe nedeterminata). Contractul este pe 3 ... (vezi toată discuția)