Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Vreau sa aflu o persoana reclamanta
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Vreau sa aflu o persoana reclamanta

Salut,...

Astazi in jurul orei 10:30 am fost intampinat de catre un echipaj de politie prezentandu-mi situatia prin care eu impreuna cu niste prieteni am depasit ora care pot asculta muzica mai tare...
Ideea e ca politistul mia prezentat faptul ca au fost sunati de 3 ori... cert e ca de la sediu pana a ajunge la mine ei fac cel putin 30 de minute.....
Concluzia e ca aceea persoana sunat inainte de ora 10 !
Ideea e ca aceea persoana a vrut practic sa ne strice petrecerea...
Am intrebat politistul cine a facut reclamatia si nu a vrut sa mi zica.... I am prezentat faptul ca in jurul meu pe distanta de cel putin 50-100 de metrii patrati se afla fratele meu ca vecin, alti vecini aflati langa mine ( prieteni ) si ca chiar daca muzica ar fi fost mai tare nu iar putea deranja...
Cert e ca nici politistul nici vecinii nu pot demonstra fonic puterea zgomotelor...

Nu sunt o persoana care face acest lucru in fiecare zi, dar prin faptul ca au trimis astazi o patrula de politie au demonstrat faptul ca am niste vecini foarte " buni ".

Cum pot face legal sa aflu sau sa il chem in fata mea pe aceea persoana care a sunat ?
Politistul mia atras atentia verbal ca sa las muzica mai incet... si a precizat ca nu mi poate spune....

As vrea totusi o cerere formulata sa o prezint la postul de politie prin care sa cer aceea persoana a fi adusa in fata mea si sa mi zica daca are ceva personal cu mine.... Si sa aduc tot felul de motive sa se potoleasca aceste persoane reclamante....

Nu mi ramane de facut prin a potolii astfel de persoane prin 2 cai :
1. sa i terorizez cu muzica pana la ora 22
2. sa aflu persoana respectiva si sa l fac sa si vada de treaba lui din simplu fapt ca nu lar deranja atata timp cat vecini am familia mea si niste prieteni....
Plus ca sa intamplat intro zi de sarbatoare si nu era o ora foarte tarzie...

As vrea sa induc tot felul de motive : ca si cum mi-a fost speriat copilul de catre politie sau orice altceva pentru a aduce aceea persoana in fata mea sa i spun tot ce am pe suflet.....
Si prietenilor mei a facut acelasi lucru, si tin sa cred ca tot aceea persoana a facut ( plus de asta isi da nume la vrajeala )

Deci ajutati ma va rog sa formulez o plangere catre aceea persoan necunoscuta sa o scot in fatza sa nu mai stea ascunsa si sa spuna ce are de zis....
copilul a fost deranjat depolitie, dar nu de muzica ?
in afine, ideea e sa intelegi ca ati deranjat, sunteti informat prost ca aveti voie sa deranjati vecinii daca e inainte de ora 22.
nu conteaza ca e zi de sarbatoare.. sarbatoriti pe mucles.
Nu aveti motive sa aflati numle persoanei si nu veti afla, insa veti ajunge sa platiti amenzi pt tulburarea linistii publice.
''
Cum pot face legal sa aflu sau sa il chem in fata mea pe aceea persoana care a sunat ? ''....ca sa ce? Dvs doriti sa faceti la fel in continuare ca sa va razbunati...
''1. sa i terorizez cu muzica pana la ora 22
2. sa aflu persoana respectiva si sa l fac sa si vada de treaba lui din simplu fapt ca nu lar deranja atata timp cat vecini am familia mea si niste prieteni.... ''

Sa spunem ca altul v-ar deranja pe dvs...vi se pare normala reactia?
Eu am impresia ca voi chiar nu înțelegeți ori răspundeți sa va aflați in treaba!!!

Am specificat ca vecin il am pe fratimio pe de o parte, pe de alta parte părinții si pe de alta parte niste vecini ( prieteni) care la rândul lor au fost reclamati...

A fost facut intenționat a se Închide petrecerea.

Iar data trecuta am aflat ca și-au dat nume fals la telefon... de asta am zis ca as vrea sa aflu ca practic se fac reclamații gen “ scrisoare sub usa poliției “
Si am mai specificat ca era ora 10 seara, iar politia de la post face cel putin 30 de minute si ca iei au sunat inainte de 10!!!

Manuela Rășină, administrator
Iar ca idee asa pentru moderator, e ca e un vecin care se tine de arfe gen... si practic are ceva personal cu mine - am venit din Italia acum 3 săptămâni si suna la poliție ca nu stau in izolare si practic ma gasit mereu acasa....
ommatol a scris:
Eu am impresia ca voi chiar nu înțelegeți ori răspundeți sa va aflați in treaba!!!

Eu cred că dvs. nu înțelegeți că și în România legile trebuie respectate la fel ca în orice alt stat UE. Și în Italia sunt norme de respectare a liniștii publice, iar acolo cu siguranță nu v-ați fi gândit să trageți la răspundere persoana care a reclamat. Dacă ați făcut-o acolo :) Puțin probabil, în opinia mea, pe dincolo suntem mult mai atenți la cum respectăm legile scrise sau nescrise ale comunităților.

Legea 61/1991 interzice aceste lucruri pe tot parcursul zilei, nu doar în orele de liniște despre care știți dvs.:
Art. 2
25) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă în general, pe tot parcursul zilei
27) organizarea de petreceri cu caracter privat şi utilizarea de aparatură muzicală la intensitate de natură a tulbura liniștea locuitorilor, în corturi, alte amenajări sau în spaţiu neacoperit, situate în perimetrul apropiat imobilelor cu destinaţia de locuinţe sau cu caracter social, în mediul urban;

Dacă nivelul decibelilor ar fi fost unul normal, destinat doar urechilor celor de pe proprietatea dvs., poliția nu avea cum să vă strice petrecerea.

Nu contest că ați putea avea vreun vecin reclamagiu, dar dacă face reclamații nefondate nu aveți de ce să vă temeți.

Și ca să răspund la întrebarea din titlu: în mod normal, n-ar trebui să aflați cine v-a reclamat.