avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere rezolutie procuror
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere rezolutie procuror

Recent am primit o motivare de la CAB care mi se pare halucinanta. Incercand sa imi exercit dreptul la vizita, m-am lovit de opozitia mamei dar si de reticenta copilului care vizibil era manipulat de aceasta. Plangerea penala pe 379 CP a fost clasata la foc automat de PCAB, dupa care m-am adresat CAB. Competenta a fost a acestor institutii deoarece mama copilului e avocat. Plangerea a fost respinsa, dar motivarea intrece orice imaginatie. Mama copilului a fost alertata de un sms "copilul va afla adevarul si tot ce ai facut tu". Sms-ul a fost interpretat de instanta drept "amenintare" iar vezi-Doamne, starea de temere s-a transmis copilului...Problema e ca eu acest sms l-am trimis dupa 6 luni de la tentativele mele de vizita. Deci...la mintea judecatoarei minorul era speriat cu 6 luni!!! inainte sa trimit mesajul.Avand in vedere ca aceste incheieri sunt definitive, se mai poate face ceva? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Martonze , utilizator 09:57, 14 Iunie 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din punct de vedere al plângerii penale, nu se mai poate face nimic.
Acționați pe cale civilă, adresați-vă executorului judecătoresc pentru punerea în executare a hotărârii prin care vi s-a stabilit dreptul la vizită.

Cu respect,

Av. Mihai Gaita


Multumesc, domnule avocat. Asa am facut si pana acum, am notificat-o prin executor. Numai ca dumneaei stie mersul. Il scoate 2 min la poarta, imi impiedica orice comunicare cu el si simtindu-se degrevata de orice raspundere legala, cu ajutorul de neprecupetit al procurorilor de la PCAB, care au scos-o din nenumarate belele si cu alte persoane pentru escrocherii imobiliare ajunse si prin presa, va proceda la fel. Eu locuiesc in strainatate. Nu pot veni mereu de la 2500 de km ca sa isi bata aceasta individa joc de mine.



Cabinet avocat Mihai Gaita a scris:

Din punct de vedere al plângerii penale, nu se mai poate face nimic.
Acționați pe cale civilă, adresați-vă executorului judecătoresc pentru punerea în executare a hotărârii prin care vi s-a stabilit dreptul la vizită.

Cu respect,

Av. Mihai Gaita

Ultima modificare: Marți, 9 Iunie 2020
Nojustice, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Angajati un avocat si stabiliti impreuna strategia apararii pentru ca drepturile minorului si ale dvs sa fie aparate. Din cate inteleg este vorba de un caz clar de alienare parinteasca.
Dvs aveti dreptul sa depuneti o alta plangere in cazul in care situatia se repeta.
Programul de vizitare cine l-a stabilit, instanta sau l-ati stabilit prin conventie notariala?
Multumesc, domnule avocat

Situatia acestui copil e mult, mult mai complicata decat va imaginati. Paternitatea lui a fost stabilita prin hotarare judecatoreasca, proces care a durat 7 ani: 2 fonduri, 3 apeluri, 3 recursuri. Pana la varsta de 8 ani, copilul habar nu a avut ca exist. Sper sa ajung in tara si sa stam de vorba. Speta e foarte, foarte stufoasa.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Angajati un avocat si stabiliti impreuna strategia apararii pentru ca drepturile minorului si ale dvs sa fie aparate. Din cate inteleg este vorba de un caz clar de alienare parinteasca.
Dvs aveti dreptul sa depuneti o alta plangere in cazul in care situatia se repeta.
Programul de vizitare cine l-a stabilit, instanta sau l-ati stabilit prin conventie notariala?

1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Alienare părintească nu există în situaţia în care copilul nu a convieţuit cu părintele "alienat". dacă 8 ani copilul nu a ştiut de "tată".Pun ghilimelele fiindcă tată înseamnă să fie alătuei de copil trup şi suflet de la naşterea lui.Suplimentar, domnul afirmă că locuieşte la 2500 km distanţă, vine rar în ţară. Domnul e un necunoscut copilului, iar justiţia română obligă copilul să plece cu un necunoscut. Alienare înseamnă înstrăinare, ce înstrăinare poate exista în lipsa cunoaşterii?Nojustice, nu-şi bate joc nimeni de dvs., nici măcar "individa" mamă a copilului pe care l-aţi conceput împreună. Încercaţi să vă împrieteniţi cu copilul, să vă mulaţi pe dorinţele lui - copilul este o fiinţă umană, cu sentimente, sentimente care nu funcţionează în baza unor sentinţe judecătoreşti. Dvs. aţi ieşi la plimbare sau aţi dormi cu o persoană necunoscută, fiindcă aşa a stabilit o instanţă?
Ultima modificare: Duminică, 14 Iunie 2020
Martonze, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Baiat incredintat mamei ,minorul de 8 ani doreste sa locuiasca cu mine lungan_ro_1961 lungan_ro_1961 sunt in divort,copilul probabil ca o sa-i fie incredintat mamei,avem custodia comuna dar copilul minor (8 ani,baiat) doreste sa locuiasca cu mine.cum pot ... (vezi toată discuția)
Alienarea copilului si refuzul de a acorda vizitele precious007 precious007 Buna ziua, As dori si eu daca se poate o clarificare despre situatia in care ma aflu momentan. Sunt cativa ani de zile de cand baiatul meu a fost ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, intrebare - hotărâre definitiva din 2019, domiciliul ambilor ... Andos14 Andos14 Buna ziua, intrebare - hot definitiva din 2019, domiciliul ambilor minori stabilit la mama, tatal nu executa tot din 2019 si retine minora mai mare la ... (vezi toată discuția)