Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi succesorale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi succesorale

Buna ziua ! Avem un act de proprietate stabilit in baza Legii 18/1991,prin emiterea unui titlu de proprietate.Titlul este emis pe numele unei persoane decedate,persoana in cauza a avut 3 copii.Unul dintre copii a decedat si are o singura fata majora.La impartirea cotelor din suprafata de teren cuprinsa in acest titlu de proprietate,se pot inscrie pe langa cei 2 copii ai defunctei,atat ginerele cat si nepoata acesteia? Terenul in cauza face obiectul unei restituiri,nu stiu daca poate fi asimilat cu un bun dobandit in timpul casniciei ginerelui cu fata defunctei ?
Nu are importanta neaparat natura bunului (ca a fost restituit sau nu), ci ordinea deceselor.
Daca fiica a decedat inaintea parintelui care figureaza pe titlu, la mostenire va veni doar nepoata.
Daca fiica a decedat dupa parintele sau, prin retransmitere, cota acestaia va fi mostenita si de ginere si de nepoata.
Multumesc pt raspuns.Cotele de mostenire banuiesc ca nu sunt egale pt cei enuntati --> nepoata si ginere.
Nu. Cota de 1/3 a fiicei decedate se imparte intre:
- sot 1/4, adica 1/12
- fiica 3/4, adica 3/12
A decedat intai mama celor 3 copii,apoi fica.Copiii supravietuitori au avut o alta actiune in instanta acum 2 ani,au dezbatut o alta parte din bunurile ramase de la parintii lor(casa si terenuri),iar in instanta s-au prezentat doar cei 2 copii + nepoata.Pe ginere l-au exclus si nu inteleg cum...