Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Schimbare proprietar la ridicarea ipotecii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Schimbare proprietar la ridicarea ipotecii

Când se ridică ipoteca de la bancă, cum se poate trece apartamentul, care este acum pe ambii soți, doar pe unul dintre soți?
Și oarecum legat de asta: dacă un bun este pe numele soțului și soția este executată (fie în cadrul unui proces, fie ca administrator-garant fideiusor la o linie de credit), se poate ajunge să fie executat bunul deținut de soț? Sau există vreun mod prin care soțul poate proteja bunul?
Mulțumesc.
O sa fiti ambii proprietarii si banca/creditorul o sa execute doar partea ce apartine sotiei.
Orice act de a "acoperi" acest bun si a evita executarea lui silita se poate anula de instanta la cererea creditorului.
Probabil nu m-am exprimat destul de clar: dacă un bun este doar pe numele soțului, iar soția este executată, se poate executa inclusiv bunul deținut 100% de soț?
Sau am inteles eu altceva...
Nu se poate.
Doar bunurile datornicului, codebitorilor, girantilor se pot executa.
Acum depinde si cum si cand a fost dobandit acest bun, din ce resurse financiare...
Ionut.ion, utilizator