avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Schimbare proprietar la ridicarea ipotecii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Schimbare proprietar la ridicarea ipotecii

Când se ridică ipoteca de la bancă, cum se poate trece apartamentul, care este acum pe ambii soți, doar pe unul dintre soți?
Și oarecum legat de asta: dacă un bun este pe numele soțului și soția este executată (fie în cadrul unui proces, fie ca administrator-garant fideiusor la o linie de credit), se poate ajunge să fie executat bunul deținut de soț? Sau există vreun mod prin care soțul poate proteja bunul?
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 14:55, 9 Iunie 2020
O sa fiti ambii proprietarii si banca/creditorul o sa execute doar partea ce apartine sotiei.
Orice act de a "acoperi" acest bun si a evita executarea lui silita se poate anula de instanta la cererea creditorului.
Probabil nu m-am exprimat destul de clar: dacă un bun este doar pe numele soțului, iar soția este executată, se poate executa inclusiv bunul deținut 100% de soț?
Sau am inteles eu altceva...
Nu se poate.
Doar bunurile datornicului, codebitorilor, girantilor se pot executa.
Acum depinde si cum si cand a fost dobandit acest bun, din ce resurse financiare...
Ultima modificare: Marți, 9 Iunie 2020
Ionut.ion, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Credit neachitat, semnatura coplatitor falsificata r111 r111 In anul 2004 am facut un credit pentru a-mi imbunatati locuinta.Am dus o copie a cartii de identitate a sotului meu, el nesemnand acel contract.E posibil sa fi ... (vezi toată discuția)
Poprire pe salar sau executare bunuri ? atac2211 atac2211 Buna ziua! in urma cu cativa ani am facut o greseala ff mare. Am facut pe numele meu pentru un \"prieten\" un credit pentru bunuri cumparate de la un magazin ... (vezi toată discuția)
Executare silita doina spanu doina spanu daca fiul meu este executat silit, are ipotecat apartamentul si eu sunt coplatitor, banca poate sa ma execute si pe mine silit ? (vezi toată discuția)