avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1861 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Măsurători cadastrale și rectificare CF înainte de ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Măsurători cadastrale și rectificare CF înainte de succesiune

Buna ziua, mama a decedat in ianurie 2019 mentionez ca vrem sa facem succesiune dar am descoperit ca avem ca si acte numai contractul de vanzare - cumparare.si un Plan de amplasare si delimitare a bunului imobil. Acesta consta in faptul ca exista o casa si terenul aferent.
As dori sa stiu daca putem face succesiunea.
Mentionez ca am aflat ca la primarie adresa nu mai exista .
Dar noi avem actul de vanzare cumparare care a fost incheiat in anul 2002.
As vrea sa stiu ce demersuri putem face pentru a intra in posesia casei si terenului.

Multumesc,
Cu respect.
Ultima modificare: Marți, 9 Iunie 2020
IM2S4U, utilizator
Cel mai recent răspuns: IM2S4U , utilizator 17:15, 10 Iunie 2020
Mentionez ca am aflat ca la primarie ca adresa nu mai exista .adica strada figureaza numai pana la 100 m de casa. Mamei ii expirase C.I. si avea una provizorie.

MihailZC a scris:

Puteti dezbate succesiunea acum, fara nici o alta formalitate. De altfel, pentru dezbaterea succesiunii nici nu este obligatorie intabularea dreptului de proprietate pe numele defunctului. Deci solicitati eliberarea unui certificat de mostenitor, si nu a unui certificat de calitate. Ulterior, se va intabula in cartea funciara direct certificatul de mostenitor.

Ultima modificare: Miercuri, 10 Iunie 2020
IM2S4U, utilizator
Nu are nici un fel de importanta.
Dupa cate inteleg putem face succesiunea fara sa ne judecam cu primaria ?
Am mai aflat intre timp ca mama nu ar fi platit impozitul. Are asta vreo relevanta?

MihailZC a scris:

Nu are nici un fel de importanta.

Ultima modificare: Miercuri, 10 Iunie 2020
IM2S4U, utilizator


MihailZC a scris:

Puteti dezbate succesiunea acum, fara nici o alta formalitate. De altfel, pentru dezbaterea succesiunii nici nu este obligatorie intabularea dreptului de proprietate pe numele defunctului. Deci solicitati eliberarea unui certificat de mostenitor, si nu a unui certificat de calitate. Ulterior, se va intabula in cartea funciara direct certificatul de mostenitor.

Este corect si ceea ce ziceti dumneavoastra dar in 9 din 10 cazuri cand se procedeaza asa trebuie sa trimit clientul inapoi la notar sa faca act aditional la certificatul de mostenitor. Macar o documentatie tehnica sa se faca de catre un topograf in baza caruia sa declare proprietarul suprafetele reale si destinatia constructiilor.
Din ce inteleg eu, fiind dobandit in 2002, prin act autentic, dreptul de proprietate asupra imobilului este deja intabulat. Deci certifiactul de mostenitor se va intabula fara probleme. Nu vad de ce ar trebui sa se faca act aditional la certificatul de mostenitor. Care este motivul pentru care il trimiteti pe client inapoi la notar pentru modificarea certificatului e mostenitor? Omul mosteneste ce a detinut defunctul in acte. Ulterior, banuiesc ca se poate actualiza documentatia cadastrala, si, daca este cazul, mostenitorii vor declara ca sunt de acord cu intabularea suprafetei efectiv gasite la masuratori, daca va fi cazul.
Ce nu inteleg, este, de ce il sfatuiti pe mostenitor sa ajunga pe la cadastrist pentru a dezbate succesiunea cata vreme el are deja documentatie cadastrala si dreptul de proprietate intabulat, desi nici asta nu ar fi fost obligatoriu pentru dezbaterea succesiunii.

Alte discuții în legătură

Parcelare, cedare intre frati. FARKAS TRAIAN IOSIF FARKAS TRAIAN IOSIF In urma cu cativa ani am inceput o operatiune de parcelare. Topograful a depus documentatia la ANCPI, dar nu a finalizat si intabulat la cartea funciara. ... (vezi toată discuția)
Vanzare casa Tnelly Tnelly Buna ziua. Anul trecut in data de 7.11.2019 am semnat un antecontract de vanzare-cumparare la un imobil, cu o persoana care cumpara imobilul compus din ... (vezi toată discuția)
Parcela pamant Bogdanstefan1985 Bogdanstefan1985 Buna ziua...Sunt interesat de o lamurire in privinta cu o bucata de pamant. Exista 4 frati si mama lor.....cum trebuie sa se procedeze pentru ca unul din ... (vezi toată discuția)