avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1931 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Stingere obligatii fiscale ANAF
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Stingere obligatii fiscale ANAF

Buna ziua,

In 31.12.2011 am inchis un PFA cu norma de venit. Am uitat sa depun declaratia 070 la ANAF asa ca acestia au inregistrat debite in continuare tot anul 2012. In Octombrie 2012 am infiintat un nou PFA asa ca debite neplatite s-au inregistrat pentru 9 luni pentru impozit, CAS si CASS. Am aflat de aceste debite acum (2020), neprimind nici o instiintare oficiala despre ele (evident). In 2018 am primit o propire de cateva sute de lei pe conturi pe care am platit-o ca sa scap e ele. Mi s-a spus ca pentru ca am platit-o termenul de prescriptie s-a sters (!).
Ca datorii exista o suma pentru debite si o suma si mai mare aferenta restantelor inregistrate in acesti ani.
Doresc sa depun declaratia 070 acum urmand sa platesc o amenda de 250 ron pentru nedepunerea ei la timp. Mi s-a spus insa ca aceasta va stinge DOAR debitul, nu si penalizarile, deci practic ar fi mai ieftin pentru mine acum sa platesc debitul si sa beneficiez de ordonanta 69 astfel incat sa se stearga accesoriile.
Intrebare: este adevarat ca depunere acum a declaratiei 070 nu anuleaza si accesoriile aferente sumelor inregistrate in 2012?

Multumesc,
Cristian
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 00:06, 10 Iunie 2020
Din cate stiu, programul creaza accesorii pentru debitele cu intarzieri, dar nu le sterge pentru debitele rectificate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 30 din 2011 Ca_Ami Ca_Ami Buna seara, Daca am PFA si am restante la plata pensiei si la impozit ( din 2010 neplatite ) se aplica prevederile ordonantei 30 din 2011 ( daca platesc ... (vezi toată discuția)
Contributii obligatorii pfa suspendata prest prest Buna ziua Am un PFA cu norma de venit pe care vreau sa o suspend.Cum se calculeaza CAS,CASS si impozitul? Am depus declaratia unica.Trebuie sa depun ... (vezi toată discuția)
Og 30/2011 anulare dobanzi si penalizari DANY & CO EXPERT CONSULTING SRL DANY & CO EXPERT CONSULTING SRL Buna ziua, Pe fisa sintetica la 31.08.2011 imi apar sumele: -dobanda 16.656 (din care 14.989 neconfirmati) -penalitate de intarziere (din care 1.704 ... (vezi toată discuția)