Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract -apartament -habitatie viagera
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract -apartament -habitatie viagera

Am o intrebare legata de un contract de vanzare-cumparare pentru un apartament. Acest contract este facut cu drept de habitatie viagera al vanzatorului, dar intre timp vanzatorul a facut un accident vascular cerebral si a ramas cu hemipareza pe partea stanga. Avand in vedere ca nu poate merge, ca are si boala Alzheimer , vanzatorul a fost internat intr-un centru de seniori cu ingrijire permanenta.
Intrebarea este daca in aceste conditii apartamentul se poate vinde pentru a putea plati intretinerea la centru.
Cu multumiri
Valeria
Valeria B, utilizator
Numai cu acordul vanzatorului. Daca acesta nu are discernamant, trebuie pus sub interdictie printr-o cerere adresata instantei, apoi se cere numirea unui curator care sa il reprezinte la vanzarea imobilului.
Multumesc mult!
Zi faina sa aveti!