Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere abuziva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere abuziva

Buna seara, asociatul de la firma mi-a desfacut contractul de munca cu articolul 55 litera b acordul partilor fara consentamantul sau acordul meu, fapt care mi-a anulat dreptul la ajutorul la somaj. Ce masura pot lua astfel incat decizia sa fie schimbata sisa pot beneficia de acest ajutor? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Puteti in prima faza sa reclamati la Inspectoratul Terotorial de Munca (ITM) si ulterior, daca nu se rezolva, la Judecatorie.
ITM-ul nu are competenta in ceea ce priveste anularea unei incetari a c.i.m. Competenta apartine Tribunalului in raza caruia domiciliaza salariatul.

Termenul pentru anularea deciziei este de 3 ani de la data naşterii dreptului, fiind incidente dispozitiile art. 268 alin. 2 C.mun., potrivit cărora în toate situaţiile, altele decât cele prevazute la alin. (1), termenul este de 3 ani de la data naşterii dreptului.
(Curtea de Apel București, secția a VII-a civilă și pentru cauze privind conflicte de muncă și asigurări sociale, decizia civilă nr. 3498/R din 22 mai 2014, Selecție și comentariu de judecător Petrică Arbănaș, în Revista română de dreptul muncii nr. 9/2014)