Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... furt mega image
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

furt mega image

buna ziua! acum 5 luni, o prietena a furat dintr-un magazin mega image 2 produse in valoare de 25 de lei (in total). politia a fost chemata, am mers cu ea in calitate de martor la sectie, ni s-au luat amandurora declaratii si dupa am fost trimisi acasa. acum cateva zile, a primit din partea sectiei de politie un document in care se dispune incetarea urmaririi penale, intrucat nu exista interes public in urmarirea faptei. in schimb, astazi a primit o citatie din partea judecatoriei sectorului 3 in care este chemata in instanta in calitate de intimat in dosarul cu obiectul: confirmare renuntare urmarire penala. acum, intrebarea mea este: Ce se va intampla mai departe, avand in vedere ca respectiva nu reprezinta un pericol pt societate, nu are recidiva si nu s-a mai intamplat nimic in timpul cercetarii penale?
O sa scape fara cazier daca este un prejudiciu redus sau nu exista prejudiciu.
si in instanta ce se va intampla? mai exact, ce inseamna "confirmare renuntare urmarire penala"?

alexandru250100, utilizator
daca procurorul a dispus incetarea urmaririi penale, de ce a mai primit citatie din partea judecatoriei, cum ca trebuie sa se prezinte in instanta?
alexandru250100, utilizator
si dacă prejudiciul este plătit/recuperat?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

O sa scape fara cazier daca este un prejudiciu redus sau nu exista prejudiciu.

Pentru a confirma si un judecator ceea ce a decis procurorul de caz.
Asa "merge" justitia la noi.